Społeczeństwo

ZUS zaczął przyjmowanie wniosków o 500+ na nowy okres świadczeniowy

1 lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął przyjmowanie wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca br. i potrwa do 31 maja 2024 r.

Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia, niezależnie od osiąganych w rodzinie dochodów. Żeby otrzymać wsparcie, trzeba złożyć wniosek do ZUS. – Wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia. Środki są wypłacane bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego. Pisma, informacje i decyzje dotyczące 500 plus przekazywane są elektronicznie przez PUE ZUS. W przypadku, gdy na platformie pojawi się ważna informacja dotycząca świadczenia, rodzice otrzymają powiadomienie mailem, SMS lub w aplikacji – wyjaśnia Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego.

Jeśli złożymy prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia, to ZUS wypłaci pierwsze świadczenie do 30 czerwca 2023 r. Jeśli wniosek wpłynie w maju, świadczenie otrzymamy do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca, a jeśli w czerwcu to ZUS wypłaci pieniądze do 31 sierpnia, także z wyrównaniem od czerwca. Świadczenia na podstawie wniosków, które wpłyną od lipca będą już wypłacane tylko z wyrównaniem od miesiąca, w którym wypłynęły. Do końca listopada lubuskie placówki ZUS przyznały świadczenia na przeszło 206,5 tys. dzieci na łączna kwotę ponad 103 mln zł.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry