Społeczeństwo

7 Maja pełen atrakcji

W pierwszą sobotę maja w Gubinie będzie się bardzo dużo działo! Mowa o Dniu Europy oraz pierwszym w tym sezonie Lubuskim Pikniku Zdrowia. Oba wydarzenia mają być okazją do integracji polsko-ukraińskiej, ale także do zapoznania się z korzyściami płynącymi z członkostwa W Unii Europejskiej oraz do zrobienia darmowych badań i skorzystania z porad lekarskich.

W sobotę, 7 maja Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Biura Parlamentu Europejskiego w Niemczech i w Polsce wraz z partnerami zapraszają na obchody Dnia Europy 2022 w polsko-niemieckim Euromieście Gubin-Guben. To transgraniczne wydarzenie stanowi szczególną okazję do podkreślenia proeuropejskiego zaangażowania obu stron, dając tym samym wyraźny sygnał na rzecz międzynarodowego porozumienia, pokoju oraz solidarności w czasie, gdy do Europy powróciła wojna.

Wydarzenie odbywać się będzie po obu stronach Nysy, a jego centralnym punktem będzie Europejskie koło młyńskie na brzegu rzeki. Koło składać się będzie z 26 gondoli, z których każda zaskoczy pasażerów opowieścią z tego regionu Europy. Zarówno wstęp na Święto solidarności, jak i przejażdżki europejskim młyńskim kołem są bezpłatne.

Od godz. 11.00 do 22.00 na Wyspie Teatralnej będzie miało miejsce wiele rodzinnych atrakcji, m.in. koncerty, pokazy tańca, gimnastyki i pokaz laserowy. Wieczorem wystąpią: pochodzący z Guben piosenkarz Alexander Knappe, polski zespół rockowo – folkowy Enej oraz polsko-ukraiński zespół à capella Zazula. Polsko-niemiecki program w dwóch językach poprowadzi Steffen Möller – aktor, artysta kabaretowy i autor, który wystąpi również ze swoim programem „Viva Europa!”

– W związku z tym, co dzieje się w Ukrainie, pokojowa, demokratyczna i zjednoczona Unia Europejska staje się ważniejsza niż kiedykolwiek. W obliczu tej wojny wiele osób rozumie, jak wielkie znaczenie ma Unia Europejska i jej demokratyczny sposób pojmowania wartości – zauważa Jörg Wojahn, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Niemczech. – W Dniu Europy chcielibyśmy przypomnieć o łączącym nas poczuciu wspólnoty i o tym, że w UE żyjemy w pokoju i różnorodności, okazując przy tym naszą solidarność z Ukrainą

Na co możemy liczyć podczas części związanej z piknikiem zdrowia? W Gubinie swoją ofertę medyczną zaprezentują przede wszystkim wojewódzkie podmioty lecznicze, które – już tradycyjnie – zaoferują także drobne usługi medyczne, możliwe do wykonania w plenerowych warunkach. Do udziału w wydarzeniu zostały zaproszone m.in. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie, Lubuski Specjalistyczny Szpital Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu, Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze, Ośrodek dla Osób Uzależnionych w Nowym Dworku oraz Medkol w Zielonej Górze.

Dodatkową atrakcją będzie nauka pierwszej pomocy dla dzieci w wieku przedszkolnym. Szkolenie przeprowadzą specjaliści ze Stowarzyszenia Ratowników Medycznych „Medyk” oraz ich specjalny wysłannik – pluszowy Ratmiś! Przedszkolaki nauczą się, jak wezwać pomoc przez telefon, co mówić w trakcie rozmowy z dyspozytorem. Zaglądną także do wnętrza karetki.

Jednym z elementów Pikniku będą warsztaty dotyczące uzależnień behawioralnych. W warsztatach wziąć udział mogą pedagodzy i psycholodzy pracujący na co dzień z młodzieżą. Zajęcia poprowadzą terapeuci z Ośrodka dla Osób Uzależnionych w Nowym Dworku.

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. szykuje nie lada atrakcję. Na ich stoisku będzie można zobaczyć, jak wygląda i jak pracuje legendarny już robot da Vinci. Dzięki niemu lekarze mogą wykonywać bardzo skomplikowane operacje chirurgiczne z zakresu urologii, ginekologii czy chirurgii bariatrycznej. Robot pomaga też w diagnozie i opiece nad chorymi skracając czas rekonwalescencji. Na stoisku gorzowskiego szpitala będzie można też zobaczyć, do czego służą specjalne okulary 3D, które lekarze wykorzystują podczas operacji.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry