Historia

Aleja Gwiazd na Wyspie Teatralnej? Czekają na podpowiedzi mieszkańców

Podczas ostatniego zebrania Gubińskiego Towarzystwa Kultury pojawiła się inicjatywa znalezienia pomysłu honorowania gubinian szczególnie zapamiętanych z powodu działalności społecznej, oddania swoich pomysłów i sił miastu i jego mieszkańcom. Wspomniano o Alei Gwiazd na Wyspie Teatralnej. Może?

GTK powołało kilkuosobową grupę do zorganizowania dyskusji w tej sprawie i przedstawienia sugestii i wniosków. Na dziś brak jakichkolwiek ustaleń ponieważ „od pomysłu do przemysłu” upłynęło kilkanaście dni. Jest nadzieja, że sprawa w najbliższym czasie nabierze „rozpędu”.

Tak się składa, że od jakiego czasu mówi się o podobnej inicjatywie w Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Gubińskiej. Wielu gubinianom, którzy temu miastu poświęcili tak wiele nie postawiono pomników, nie nadano wyróżniających tytułów, a pomimo tego po dzień dzisiejszy ich nazwiska pojawiają się na ustach gubinian. To oni tworzyli to miasto, podnosili z ruin, dbali o nie, kochali szczególna miłością, a co najważniejsze – tu przyjechali i nie przeraziło ich to, co zobaczyli po wojnie, pozostali. Co zrobić, by o nich nie zapomniano, by pamiętały kolejne pokolenia?

W jaki sposób stworzyć zbiór nazwisk godnych, jak stworzyć taki zbiór by nazwiska były dumą dla bliskich, a nie powodem do słownych utarczek? Potrzebne jest wsparcie ze strony mądrych i doświadczonych gubinian.

O jakie nazwiska chodzi? Niech przykładem będą dwie osoby: taksówkarz Tadeusz Gąsiorowski czy słynna Stanisława „mama” Jabłońska”. Do dziś wspominają ich mieszkańcy Gubina, a – tak wyszło – nie „dorobili” się wyróżniających honorów.

Dlatego prosimy: podpowiedzcie jak najlepiej to dzieło wykonać, piszcie do nas na Facebooku, przysyłajcie maile z nazwiskami, doradzajcie dobrym słowem. Resztę bierzemy na siebie. Liczymy tradycyjnie na Państwa pomoc. Mamy nadzieję, że nie zawiedziecie. Kontakt: Facebook – konto spzg, mail – stepil@o2.pl, telefon 68 455 81 62, biuro – ul. 3 maja 2. (sp)

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Przycisk powrotu do góry