Kultura

Barwny występ zespołu z Tarnopola

W sobotę (18.02), w sali widowiskowej Domu Kultury wystąpił zespół ludowy „Zbrucz”.

Przyjechali z Tarnopola. – To ich bodajże czwarty występ w Gubinie – mówi Jan Skóra organizator i „mózg” całego przedsięwzięcia. Z zespołem zapoznałem się parę lat temu, kiedy występowali w kościele Parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej. Ta znajomość zaowocowała kolejnymi spotkaniami z zespołem i występami na Ziemi Gubińskiej i nie tylko. Dziś kiedy Ukraina stoi w ogniu występy artystów ukraińskich mają szczególną wymowę. Przekazywane im drobne datki pieniężne przeznaczają na pomoc ukraińskim dzieciom. Tak będzie i dzisiaj – podkreślił J. Skóra.

Nazwa zespołu pochodzi od nazwy rzeki  Zbrucz, która jest dopływem Dniestru w Zachodniej Ukrainie. Już od pierwszych taktów muzyki soliści zespołu podbili serca nader licznie zgromadzonej widowni w sali Gubińskiego Domu Kultury. Z wielką radością widzowie, wspólnie z artystami, zaśpiewali „Szła dzieweczka do laseczka”. Każdy punkt programu był nagradzany gromkimi brawami. Zespół śpiewał pieśni klasyczne, ale też współczesne, ludowe oraz muzykę popularną.

J. Skóra podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania koncertu. Tradycyjnie – od ręki – skroił wiersz, w którym między innymi napisał: Przyjaciele z Gubina, choć dzień dziś ponury, Nachylcie swe serca do dźwięków natury. Czego od was pragnę? Ot nic, tak niewiele. Chcę aby z miłymi wspomnieniami wyszli przyjaciele. (sp)

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Przycisk powrotu do góry