Społeczeństwo

Będzie można podziwiać Krajową Wystawę Psów

Na boisku w Żenichowie będziemy mogli 9 września oglądać Krajową Wystawę Psów 1. Grupy FCI. O szczegóły zapytaliśmy jednego z organizatorów, Adama Kaczmarka z Gubina.

Proszę wytłumaczyć naszym Czytelnikom co oznacza skrót 1. Grupa FCI? – To owczarki, należą do I grupy i sekcji 1 Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI. Jest to jedna z najbardziej zróżnicowanych grup oraz sekcji w zestawieniu Federacji FCI. Owczarki różnią się między sobą pochodzeniem, wyglądem oraz charakterem – chociaż to ostatnie wiąże jednak psy cechami wspólnymi.

A. Kaczmarek jest w Związku Kynologicznym Oddział Zielona Góra kierownikiem sekcji która nosi nazwę: owczarki niemieckie (Sekcja 1 według Systematyki FCI). Jaka rasa psów będzie tematem wiodącym wystawy? – Zobaczymy jamniki, wilczaka czechosłowackiego i owczarki niemieckie wspomniane wyżej. Na boisku w Żenichowie planujemy pokazać takie klasy wystawowe jak: młodsze szczenięta – od 4 do 6 miesięcy, szczenięta – od 6 do 9 miesięcy, młodzież – od 9 do 18 miesięcy, pośrednia – od 15 do 24 miesięcy, otwarta – powyżej 15 miesięcy, użytkowa – powyżej 15 miesięcy – dla psów z certyfikatem użytkowości, championy – powyżej 15 miesięcy – dla psów posiadających tytuł championa międzynarodowego lub krajowego polskiej lub zagranicznej organizacji kynologicznej uznanej przez FCI – nie dotyczy championatów młodzieżowych i klasa weteranów – powyżej 8 lat.

Wystawa rozpocznie się o godzinie 10.00, chwilę później rozpocznie się ocena psów w ringach. Początkowo psy oceniane są w swoich klasach. Następnie wybiera się najlepszego psa i sukę, a te rywalizują między sobą o tytuł najlepszego psa w rasie. Zwycięzcy poszczególnych ringów są później oceniani na ringu głównym. W efekcie tej oceny psy wystawiane w klasach: młodzieży, pośredniej, otwartej, użytkowej, championów i weteranów może otrzymać jedną z poniższych ocen: doskonała, bardzo dobra, dobra, dostateczna, dyskwalifikująca, nie do oceny. O 11.30 nastąpi wybór zwycięzców konkurencji finałowych. Zaprezentują się najpiękniejsze: Młodsze Szczenię, Szczenię, Junior, Weteran, Najlepsza Para, najlepsza Grupa Hodowlana. Przewidujemy także wybór Najpiękniejszego Psa Wystawy i konkurs zatytułowany „Młody Prezenter”

– Kto wspiera to ciekawe przedsięwzięcie? Głównym organizatorem wydarzenia jest ZKWP oddział Zielona Góra wspierany przez Burmistrza Gubina Bartłomieja Bartczaka i Wójta Gminy Gubin Szymona Naglika.

Termin przyjmowania zgłoszeń: do 25 sierpnia pod tym adresem: kliknik tutaj

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry