Społeczeństwo

Bezcenny lek

Zachęcamy mieszkańców Gubina do oddania krwi w czwartek, 14 października, na Placu im. św. Jana Pawła II, przy farze. Krwiobus będzie czekał od godz. 9:00.

Zawsze powinniśmy pamiętać, że krew jest bezcennym lekiem, którego nie udało się dotąd wyprodukować metodami laboratoryjnymi. Jedynym jej źródłem jest każdy z nas. Budujmy więc społeczność Honorowych Dawców Krwi. Jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom. O tym, jak ważni są dawcy dobrze wiedzą przede wszystkim Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które zajmują się jej zbieraniem. Warto regularnie sprawdzać „barometr krwi” na rckik.zgora.pl, który odzwierciedla aktualne zapotrzebowanie na krew. A sytuację cały czas, dodatkowo, komplikuje kwestia epidemii koronawirusa.

Krwiodawcą może zostać osoba dorosła w wieku od 18 do 60 lat kobiety i do 65 lat mężczyźni, ważąca przynajmniej 50 kg i ciesząca się zdrowiem. Zanim wejdziemy do mobilnego punktu poboru krwi, musimy zarejestrować się i wypełnić ankietę.

Potem lekarz kwalifikuje daną osobę do oddania krwi. Samo pobranie trwa nie dłużej niż 10 minut. W trakcie jednego wkłucia oddaje się do 450 ml krwi. Krwiobus będzie stacjonował 14 października w Gubinie do godziny 12:30. (am)

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry