Społeczeństwo

Była oddanym lekarzem, pełnym empatii

25 czerwca, w wieku 66 lat, zmarła Elżbieta Strońska. Gubińska służba zdrowia straciła bezpowrotnie świetnego lekarza i pediatrę. Choroba utrudniała, a okresowo uniemożliwiała Jej aktywną pracę.

Pochodziła z Zielonej Góry. Tam uczęszczała do szkoły podstawowej i ukończyła liceum ogólnokształcące. Marzyła, aby zostać lekarzem. Mimo że studia były bezpłatne, rodziców nie było stać na finansowanie studiów córki. Przyszła pani doktor – zdeterminowana wyborem dalszej edukacji – zwróciła się do Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze o przyznanie stypendium, które w konsekwencji pozwoliło jej na podjęcie studiów na Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.) Po uzyskaniu tytułu lekarza medycyny, 1 października 1982 r., bezpośrednio po uroczystościach związanych z ukończeniem uczelni, wieczornym pociągiem wróciła do Zielonej Góry. Jako stypendystka udała się do urzędu wojewódzkiego w sprawie skierowania do pracy w służbie zdrowia. Zaproponowano jej szpital w Gubinie. Zgodziła się. Znajomi dziwili się, że chce jechać na prowincję. Przejechała do Gubina w 1982 roku – młoda, przystojna i sympatyczna dziewczyna – tak ją zapamiętali mieszkańcy.

Pierwszy staż rozpoczęła na oddziale chirurgii, gdzie ordynatorem był Stanisław Drozd. Staż odbywała jeszcze na ginekologii, internie i pediatrii. Po zakończeniu postanowiła specjalizować się w pediatrii. W 1986 r. zdobyła I stopień specjalizacji, a w 1989 r. II stopień. Została lekarzem na oddziale pediatrii u doktor Eugenii Mochnacz, gdzie zgłębiała wiedzę pod doświadczonym i fachowym okiem pani ordynator. Jednocześnie przyjmowała dzieci w poradni pediatrycznej (przy ul. Nowej). Ordynatorem pediatrii została w 1999 roku, gdy doktor Mochnacz przeszła na emeryturę. Pracowała do końca funkcjonowania szpitala w Gubinie, tj. 2012 roku. Potem zmieniła miejsce zatrudnienia na szpital w Krośnie Odrzańskim, gdzie została ordynatorem pediatrii. Tam pracowała do chwili zaprzestania działalności spółki “Nowy Szpital”, tj. 2014 roku. Do końca życia pracowała jako lekarz pediatra i lekarz rodzinny. Ostatnio zatrudniona w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej.

Zawsze aktywna w działalności społecznej. Była radną Rady Miejskiej Gubina dwóch kadencji (1990-1994 i 1994-1998) oraz wiceprzewodniczącą rady. Trzy kadencje pracowała w krośnieńskiej Radzie Powiatu. Jako radna powiatu desperacko walczyła o pozostawienie w Gubinie przynajmniej dwóch oddziałów: wewnętrznego i pediatrii. Walkę przegrała. Uważała to za osobistą porażkę.

Elżbieta Strońska była oddanym lekarzem, pełnym empatii, szczególnie w stosunku do dzieci. Z tego tytułu w lutym 2003 roku w Zielonej Górze otrzymała statuetkę “Lubuszanin Roku”.

 

 

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry