Społeczeństwo

Czas na modernizację elektrowni

Do końca marca 2024 roku, elektrownia wodna w Gubinie przejdzie modernizację. PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE podpisała już na te działania stosowną umowę.

W kilku etapach wymienione zostaną m.in. dwa hydrozespoły, a trzeci przejdzie kapitalny remont. Dzięki temu elektrownia będzie mogła bezawaryjnie pracować przez następne 40 lat, zwiększając swoje możliwości produkcyjne do 4 tys. MWh.

Historia elektrowni jest długa. Do 1900 r. w bezpośrednim sąsiedztwie dzisiejszego drogowego mostu granicznego, tam gdzie dziś stoi elektrownia, stał młyn miejski. Rozebrano go po tym, jak fundamenty uszkodziła powódź. Na tym miejscu zbudowano elektrownię wodną, którą oddano do użytku w maju 1904 r., instalując 4 turbozespoły o łącznej mocy 1000 kW. W ostatniej fazie działań wojennych w 1945 r. zburzony został most na Nysie Łużyckiej, powodując awarię jazu piętrzącego i postój elektrowni. Po odbudowie mostu i remoncie jazu w 1957 r. elektrownię włączono do Zespołu Elektrowni Wodnych Dychów. W 1974 r. elektrownię wyposażono w trzy turbiny Kaplana. W 2017 r. łączna moc elektrowni wynosiła 1160 kWh (ponad 1 megawat). Oznacza to, że prąd wytwarzany jednorazowo przez elektrownię umożliwiał zapalenie 11.600 żarówek 100-watowych.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry