Aktualności miejskie

Czas na ścieżki rowerowe!

Świetne wieści z Frankfurtu nad Odrą, gdzie obradował Komitet Monitorujący w ramach programu Interreg VI A. Wspólny projekt powiatu krośnieńskiego, naszego miasta oraz Guben otrzymał dofinansowanie (3,3 miliona Euro) na rozbudowę lokalnych ścieżek rowerowych!

Transgraniczny projekt przewiduje udostępnienie atrakcji pogranicza, tj. okolic przejść granicznych w Coschen – Żytowań oraz Guben-Gubin, dla turystów przez rozwój infrastruktury rowerowej, połączonej z rozbudową infrastruktury towarzyszącej i odpowiednimi działaniami informacyjnymi. – W ramach przedsięwzięcia powstanie infrastruktura towarzysząca dla aktywnej turystyki rowerowej w regionie, w tym miejsca odpoczynku oraz stanowiska obsługi rowerów – zaznacza Krzysztof Zdobylak, z urzędu w Guben. – Ponadto wprowadzamy element „połączenia roweru z koleją” dla turystów, czyli zamierzamy podkreślić możliwość przesiadki z jednośladu i kontynuowania wycieczek koleją i odwrotnie. Skorzystanie z przystanków kolejowych umożliwi udanie się w atrakcyjnych kierunkach: Cottbus, Frankfurtu nad Odrą, a dalej do Berlina, Zielonej Góry i jeszcze dalej.

Co ważne, projekt zwiększy dostępność polsko-niemieckiego pogranicza oraz atrakcyjność turystyczną regionu, szczególnie dla przyjezdnych i mieszkańców pogranicza. W jego ramach powstaną lub zostaną zmodernizowane ścieżki rowerowe:

  • w Guben – odcinek Cottbuser Straße,
  • w Gubinie – odcinek ścieżki rowerowej od wyspy teatralnej w kierunku północnym do mostu kolejowego
  • oraz należąca do powiatu – odcinek od granic Gubina na północ do miejscowości Żytowań

– Dla rowerzystów nie są ważne jedynie dobre szlaki, ale także infrastruktura towarzysząca, której na szczęście przybywa – opowiada Robert Woszak, radny i wiceprezes Klubu Rowerowego „Bidon”, czyli partnera projektu. – Liczymy na miejsca odpoczynku i stacje serwisowe. Ponadto ważne, że w Guben powstanie miejsce do ładowania rowerów elektrycznych.

Wielkie podziękowania należą się także Euroregionowi Sprewa-Nysa-Bóbr oraz partnerom projektu, wspomnianemu „Bidonowi”, lokalnemu klubowi „Luz”, MuT – Marketing und Tourismus Guben e. V. oraz powiatowi Oder-Spree!

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry