Społeczeństwo

Darmowa wypożyczalnia

W codziennym obiegu pojawiło się nowe sformułowanie. O wyjaśnienie prosimy Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Ewę Dąbek.

– Darmowa wypożyczalnia Academica umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. To dostęp do prawie 3,5 miliona publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Academica pozwala na dostęp do publikacji przede wszystkim naukowych: monografii, podręczników, skryptów, artykułów, kompletnych  numerów czasopism. Korzystanie z publikacji udostępnionych za pośrednictwem CWPN Academica jest bezpłatne i możliwe wyłącznie na terminalu znajdującym się na terenie Biblioteki. Do korzystania z tych zasobów wymagane jest zarejestrowanie się użytkownika w Bibliotece oraz zalogowanie się. Odbywa się ono za pomocą indywidualnych danych dostępowych: loginu, będącego numerem karty bibliotecznej oraz hasła. Korzystanie z publikacji możliwe jest wyłącznie w zakresie wyświetlenia jej treści na ekranie terminala.  Możliwość zapisywania i drukowania chronionych utworów została zablokowana zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Dozwolone jest jednak wykonywanie kopii fotograficznych przez osoby fizyczne zgodnie z zapisem o dozwolonym użytku osobistym z art. 23 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

– Jakie są zasady korzystania z systemu ACADEMICA w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gubinie? – Jak wcześniej wspomniałam dostęp do systemu Academica możliwy jest wyłącznie na wydzielonym terminalu w Czytelni dla Dorosłych MBP, ul. Westerplatte 14. Bezpłatnej rejestracji czytelników dokonuje bibliotekarz w Czytelni dla Dorosłych MBP. Użytkownik jest zobowiązany do wypełnienia i złożenia formularza oświadczenia, który otrzyma od pracownika biblioteki. Po zarejestrowaniu użytkownika w systemie, czytelnik otrzymuje indywidualne dane dostępowe. Przy ich pomocy może logować się do systemu Academica na wydzielonym terminalu, a także dokonywać na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu rezerwacji wybranych publikacji w systemie (rezerwacja to zgłoszenie przez użytkownika chęci otrzymania dostępu do konkretnych publikacji, w wybrane godziny, we wskazane dni na terminalu bibliotecznym). Publikacje można rezerwować poprzez formularz rezerwacyjny dostępny na stronie academica.ed.pl na wybrane terminy w okresie najbliższych 14 dni. Ilość rezerwowanych publikacji jest ograniczona.

Publikacja naukowa chroniona prawem autorskim może być udostępniona czytelnikowi pod warunkiem, że nie jest w tym czasie wypożyczona lub zarezerwowana przez innego użytkownika. W momencie zakończenia korzystania z publikacji naukowej na terminalu staje się ona dostępna dla pozostałych zarejestrowanych w systemie użytkowników. Korzystanie z publikacji naukowych możliwe jest wyłącznie w zakresie wyświetlania jej treści na ekranie terminala. Nie ma możliwości drukowania i pobierania przeglądanych materiałów. Ich utrwalanie i rozpowszechnianie nie jest dozwolone. Przeglądanie katalogu publikacji udostępnianych przez CWPN Academica, sprawdzanie ich dostępności, wyświetlanie opisów bibliograficznych dokumentów, wyszukiwanie bibliotek, które przystąpiły do systemu oraz czytanie tekstów publikacji, które nie podlegają już ochronie prawnej, dostępne jest na dowolnym komputerze podłączonym do Internetu, bez konieczności rejestracji. Składanie rezerwacji wymaga zalogowania się na portalu academica.edu.pl. Przed logowaniem na stronie portalu należy wybrać z listy bibliotek – Miejska Biblioteka Publiczna w Gubinie. I jeszcze jedna informacja, myślę że przydatna: szczegółowe informacje o systemie dla użytkowników – Regulamin użytkownika oraz podręcznik czytelnika dostępny na stronie internetowej https://www.academica.edu.pl/.(sp)

 

 

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry