Aktualności miejskie

Jakie inwestycje szykuje miasto?

Dla wielu mieszkańców najważniejszą częścią samorządowego budżetu jest ten opisujący wydatki majątkowe, czyli inwestycje, które będą realizowane w ciągu najbliższych miesięcy. Jak to wygląda w naszym mieście na 2022 rok? Wśród planowanych zadań znajdują się między innymi: rewitalizacje skwerów, budowa placów zabaw, projekt oświetleniowy oraz remonty dróg.

Jak podkreśla burmistrz Gubin Bartłomiej Bartczak, do tegorocznego budżetu wpisano tylko to, co z pewnością będzie robione, ale prawdopodobnie niebawem uda się pozyskać kolejne pieniądze, bo należy pamiętać, że finanse z tzw. Polskiego Ładu wciąż napływają. Oprócz naszych inwestycji zawartych w budżecie, mamy jeszcze inwestycje mieszkaniowe realizowane poprzez choćby RTBS lub SIM, na co dostaliśmy 3 mln złotych.

Wiele wskazuje, że będzie to proinwestycyjny budżet, za którego sprawą w Gubinie wiele się wydarzy. Nowe, kolejne inwestycje zmienią nasze miasto. Będą to inwestycje w zieleń. Park w centrum miasta już jest w trakcie realizacji. Z Polskiego Ładu pozyskaliśmy 1 mln złotych na rewitalizację 10 skwerów, młodzież doczeka się w końcu z prawdziwego zdarzenia skate parku oraz toru rowerowego.

Co ważnego i gdzie w inwestycjach drogowych, remontach parków i rewitalizacji skwerów będzie się działo? Trwa remont ulicy Kresowej. Miasto do tej inwestycji dokłada milion złotych. Nasi urzędnicy czekają na dokumentację techniczną budowy dróg dotyczącą ulic Widok, Bronowicka i Leśna. To zadanie miało być realizowane w roku 2021. Niestety projektant nie zmieścił się w czasie i termin realizacji przesunął się na czerwiec. Podobna sytuacja dotyczy odcinka dróg Jedności Robotniczej, Bema oraz ciąg ulic 3 Maja, Słowackiego, Krasińskiego, Kunickiego. Tu na realizację potrzebne są starania z funduszu dróg samorządowych. Podobnie również sytuacja ma się z ulicami Żwirki i Wigury i Złotą.

Jest nadzieja na uzyskanie kolejnych miejsc parkingowych przy ulicy Generała Andersa, przy ulicy Roosevelta (między blokiem a Orlikiem). Wkrótce powinna pojawić się dokumentacja budowy boiska przy Szkole Podstawowej nr 2. Tu Urząd liczy na środki z Ministerstwa Sportu. W planach jest także rozpoczęcie drugiego etapu budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3. Tutaj chodzi o zagospodarowanie wnętrza obiektu. Co pojawi się wewnątrz hali? – Niech to będzie niespodzianką – dodaje burmistrz. Czekamy na dokumentację sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na ulicach Ceglanej i Długiej no i realizacji projektu, który upiększy Gubin, czyli zagospodarowanie skwerów zielonych. Pieniądze pochodzą z Polskiego Ładu. Dotyczy to skwerów: przy ulicy Sikorskiego, Królewskiej, Park Waszkiewicza, Egzotarium przy ulicy Piastowskiej, Roosevelta, Dąbrowskiego, Nowa, tzw. kwadraty w centrum miasta, ulica Słowackiego oraz skwer przy kościele pw. MB Fatimskiej i przy ulicy Barlickiego. Korzystając z okazji należy wspomnieć o rozpoczętej jesienią 2021 budowie Europarku czyli parku w centrum miasta, która postępuje zgodnie z planem. Oprócz skateparku przy ulicy Miodowej powstanie plac zabaw przy ulicy Krzywoustego oraz przy Przychodni na ulicy Gdańskiej. Nastąpi rozbudowa placu zabaw przy ulicy Konopnickiej. Na boisku miejskim pojawi się system nawadniania murawy. Są już na to pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego.

W ramach inwestycji 2022 przewidziana jest realizacja dużego projektu oświetleniowego – chodzi o modernizację opraw świetlnych co pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, a tym samym kosztów, a w konsekwencji dużo lepsze oświetlenie ulic.

Czy na tym kończy się gubiński apetyt na inwestycje? O co i gdzie będziemy jeszcze aplikować – pytamy burmistrza. – Przede wszystkim o pieniądze z Polskiego Ładu na renowację fary, przynajmniej o jej zadaszenie i zabezpieczenie murów, na budowę stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego, następnie drogi na osiedlu Komorów i na rozbudowę i remont basenu miejskiego. Zdaniem burmistrza każdy z mieszkańców znajdzie w tegorocznym budżecie coś dla siebie, co wpisuje się w jego oczekiwania. (sp)

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry