Społeczeństwo

Dramatyczna sytuacja z krwią o Rh ujemnym

We wtorek (23.08) w Gubinie, tradycyjnie na Placu im. św. Jana Pawła II, koło Fary, odbędzie się akcja krwiodawstwa w mobilnym punkcie. Krwiobus będzie stacjonował między godziną 9.00, a 12:30. 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Zielonej Góry zachęca do oddawania tego życiodajnego płynu. Nadal najbardziej potrzebna jest krew o Rh ujemnym. RCKiK zwraca się do krwiodawców z grupą krwi O RhD- , A RhD-, B RhD-, AB RhD- z prośbą o pilne zgłoszenie się do oddania krwi. W Banku jest krytyczna ilość krwi wyżej wymienionych grup.

Warto pamiętać, że krew i jej składniki to dla wielu pacjentów w szpitalach jedyna szansa na życie lub powrót do zdrowia. Oddając jedną jednostkę krwi, czyli dokładnie 450 ml, ratujemy życie aż trzech osób. Oddając krew 4 lub 6 razy do roku, można uratować nawet 24 osoby.

Krew można także oddać w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze, ul. Zyty 21, tel. 68 329 83 90. Godziny Rejestracji Krwiodawców: poniedziałek 7:00 – 16:30 oraz wtorek – piątek 7:00 – 14:00. Warto też śledzić bieżące informacje na stronie rckik.zgora.pl oraz krwiodawcy.org.

Każdy kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być przede wszystkim zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed wziytą.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry