Społeczeństwo

Gdy idziesz na cmentarz

Wszystkich Świętych w tym roku przypada w poniedziałek, ale zapewne już podczas weekendu będzie zauważalny większy, niż zazwyczaj, ruch koło Cmentarza Komunalnego w Gubinie. Jak czuć się bezpiecznie i nie stać się ofiarą złodziei, którzy w tym okresie są aktywni?

Policjanci oraz strażnicy miejscy będą kontrolować drogi dojazdowe do cmentarza w celu zwiększenia płynności ruchu. Funkcjonariusze zadbają także o to, aby nikt nie stał się ofiarą złodziei. Nasze chwile zadumy i refleksji są łakomym kąskiem dla złodziei. Cmentarz odwiedzamy na kilka dni przed 1 listopada, aby porządkować groby. Nie pozostawiajmy wtedy bez nadzoru naszych rzeczy, w szczególności dotyczy to torebek, saszetek i innych cennych lub ważnych przedmiotów. Udając się na cmentarz nie zabierajmy ze sobą niepotrzebnej ilości gotówki. Kiedy jesteśmy sami trzymajmy torebkę w zasięgu wzroku. Warto również czujniej spojrzeć na przechodzących, a w szczególności podejrzanie zachowujące się osoby, na przykład chodzące bez wyraźnego celu. Choć nie ma się co oszukiwać, złodzieje na pewno będą starali się nie wyróżniać wśród odwiedzających cmentarze. Tego rodzaju złodzieje zazwyczaj działają w ten sam sposób, wykorzystując nieuwagę ofiary. Kradną całą torbę bądź wyciągają z niej tylko portfel. Ofiara najczęściej orientuje się dopiero po zakończeniu prac porządkowych, gdy zamierza wrócić do domu

W dniu Wszystkich Świętych należy pamiętać, aby nie pozostawiać cennych przedmiotów w samochodach zaparkowanych na przyległych do cmentarzy parkingach. Najlepiej, jeżeli na siedzeniach nie będzie nic, co przyciągnęłoby wzrok przestępców. Bagażnik jest najlepszym miejscem na nasze rzeczy, ale pamiętać należy, by nie zostawiać w nim nic wartościowego. Jeżeli będzie ładna pogoda, a na cmentarz mamy niedaleko, to lepiej zostawmy auto w domu i wybierzmy się pieszo na miejsce spoczynku bliskich.

Tradycyjnie 1 listopada koło Cmentarza Komunalnego w Gubinie będą wprowadzone pewne zmiany w organizacji ruchu drogowego oraz zostaną zorganizowane dodatkowe miejsca parkingowe (szczegóły podamy już wkrótce na naszej stronie Internetowej). Nie zabraknie także corocznej akcji „Znicz”, w której wezmą udział policjanci i miejscy strażnicy.

Tłum na nekropoliach przed 1 listopada, a także w dniu Wszystkich Świętych sprawia, że częściej zdarzają się kradzieże nie tylko portfeli i torebek, ale także zniczy, wiązanek i kwiatów… I mimo, że policja zaplanowała więcej patroli w okolicach cmentarza, to warto jednak, abyśmy sami zadbali o swoje bezpieczeństwo.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry