Społeczeństwo

Gdy męczy samotność…

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że zdrowy senior, to szczęśliwy senior. Co więc zrobić, aby cieszyć się dobrą kondycją fizyczną i czerpać radość z życia? Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne. Wiedzą o tym doskonale w Domu Dziennego Pobytu w Gubinie.

Znajduje się on przy ulicy Gdańskiej 17. Placówka istnieje od 1989 roku w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Głównym celem jest organizowanie seniorom aktywnego czasu, nie tylko w murach, ale i w kontakcie z przyrodą. Istotna jest także aktywizacja osób starszych, poprzez ich uczestnictwo w życiu społecznym oraz tworzenie warunków umożliwiających zachowanie przez nich jak najdłużej sprawności psychofizycznej. Od roku uczestnikami placówki zajmują się Panie: Roksana Korzeniewska i Marta Nawrocka.

Osoby przychodzące do Domu Dziennego Pobytu nie narzekają na brak zajęć. Biorą udział w licznych wyjściach “na miasto” (np. do miejskich parków, pizzerni, Izby Muzealnej, na Wyspę Teatralną lub do biblioteki), jak też wycieczkach do kina i Palmiarni w Zielonej Górze, Kosarzyna i Dzikowa. Poza tym miło spędzają wspólnie czas podczas terapii zajęciowej wykonując prace plastyczne, malarskie, gazetki tematyczne i rękodzieło. W ramach zajęć kulinarnych pieką ciasta i przygotowują sałatki. Seniorzy trenują również swój umysł poprzez wspólne rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek. Od wiosny pielęgnują rabatki kwiatowe znajdującej się przed budynkiem. Lubią słuchać muzyki i śpiewać. Chętnie oglądają filmy. Nie brakuje też okazjonalnych spotkań i uroczystości oraz wspólnego obchodzenia świąt. Stałym punktem w planie zajęć są spotkania z Andrzejem Nowackim z Nadleśnictwa Gubin oraz Stefanem Pilaczyńskim ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej.

Warto także wspomnieć o ćwiczeniach ogólnousprawniających dwa razy w tygodniu prowadzonych przez fizjoterapeutę Magdalenę Smyk. Jeżeli ktoś z grupy potrzebuje pomocy przy załatwianiu spraw urzędowych i osobistych – także może tu liczyć na wsparcie.

Uczestnicy ponoszą jedynie odpłatność za obiad, który jest przywożony w formie cateringu. Koszt jest zróżnicowany, zależny od posiadanego dochodu. Osoby, które chcą aktywnie i miło spędzić czas w Domu Dziennego Pobytu, proszone są o kontakt telefoniczny (68 455 81 58) lub zgłoszenie się do pracownika socjalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gubinie (ul. Gdańska 17). Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Warto o tym pomyśleć szczególnie teraz – szybkimi krokami zbliża się jesień. Dni będą coraz krótsze i ponure. Nie warto wtedy być samemu w czterech ścianach. Ważne jest podtrzymywanie więzi społecznych oraz angażowanie się w różne działania.

Andrzej Matłacki

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry