Społeczeństwo

Gubin na niebiesko!

Na początku kwietnia w Gubinie będzie królował kolor "niebieski". Wszystko w ramach obchodów dni wiedzy o autyzmie.

Przesłaniem akcji jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. Realizowane są inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski.

Dzięki zaangażowaniu Elżbiety Konopackiej ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem”, w kwietniu przeprowadzone zostaną działania pod nazwą “Gubin niebiesko dla Autyzmu”.

Oto szczegóły:

  • piątek (1.04) – godz. 15:30: owinięcie baszty przez Stowarzyszenie Esquadra;
  • sobota (2.04), od godz. 15.00 do 17.00 – promocyjna akcja ulotkowa w galerii Hosso;
  • poniedziałek (4.04) – IV edycja akcji “Czytanie na Dywanie” w miejskich przedszkolach oraz szkołach;
  • czwartek (7.04) – VI Prezentacje Artystyczne osób z autyzmem “Tacy Sami” w Gubińskim Domu Kultury;
  • sobota (9.04), o godzinie 10:00 – IV Rajd “Wkręć się w Autyzm”. Po nim na Wyspie Teatralnej odbędzie się festyn z atrakcjami dla dzieci (m.in. malowanie buziek, zajęcia plastyczne, występy muzyczne, nauka tańca integracyjnego). Planowane jest bicie rekordu pt. “Niebieski punkt na mapie Gubina”. Ponadto zaprezentują się placówki: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Gubinie.

Autyzm to zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. 2 kwietnia każdy z nas może wyrazić swą solidarność z osobami z autyzmem poprzez oświetlenie domu na niebiesko lub nałożenie ubrania w kolorze niebieskim. “Świecić” na niebiesko można na różne sposoby – strojem, dodatkami, makijażem lub zdjęciem profilowym w mediach społecznościowych.

Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Warto mieć świadomości, że w Polsce żyje ponad 400 tysięcy osób ze spektrum autyzmu. Uwzględniając rodziców, rodzeństwo, dziadków, opiekunów, itp. osoby znaczące, uświadamiamy sobie, że ze spektrum autyzmu żyje około 3 milionów ludzi w naszym kraju.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry