Kultura

Ich muzyka to swoista podróż przez różne gatunki

Jarosław Pikuła Śpiewa to zespół, który od paru lat koncertuje w Polsce i za granicą, a w jego skład wchodzą Lubuszanie – Jarosław Pikuła, Andrzej Jóźwiak (Gorzów Wlkp.), Tomasz Makuchowski (Słubice) oraz Janusz Gajda (Gubin). Członkowie zespołu zgodzili się odpowiedzieć na kilka pytań w związku ze zbliżającym się koncertem, który odbędzie się 8 grudnia w Gubińskim Domu Kultury.

„WG”: Jakie były wasze wrażenia z dwóch koncertów w Londynie dla Polonii?

Jarek: To były niezwykłe doświadczenia. Cieszymy się, że mogliśmy dostarczyć naszą muzykę polskiej społeczności w Londynie. Publiczność była fantastyczna, a energia, jaką otrzymaliśmy, zmotywowała nas do dalszej pracy.

„WG”: Jak opisalibyście waszą muzykę, łączącą poezję śpiewaną, elementy folku, jazzu i klasyki?

Andrzej: Nasza muzyka to swoista podróż przez różne gatunki, zaczynając od magii akustycznego brzmienia poprzez subtelności jazzu, aż po klasykę poezji śpiewanej. Połączenie poezji śpiewanej dodaje nam głębi i emocji, tworząc unikalne brzmienie, które chcemy przekazywać naszej publiczności.

„WG”: Co inspiruje was przy tworzeniu nowych utworów na nadchodzącą płytę?

Janusz: Inspiracje czerpiemy z różnych źródeł: podróży, osobistych doświadczeń, a także z bogactwa polskiej kultury muzycznej. Staramy się przekazać różnorodność i głębokość naszych inspiracji poprzez nowe kompozycje.

„WG”: Czy możecie zdradzić trochę więcej o nowych utworach? Jakie będą główne tematy lub stylistyka?

Jarek: Na nowej płycie eksperymentujemy z różnorodnością dźwięków, ale zachowujemy naszą charakterystyczną mieszankę pieśni literackiej, jazzu i klasyki. Tematyka dotyka życiowych historii, miłości, ale również refleksji nad naszym miejscem na świecie.

„WG”: Jakie utwory planujecie uwzględnić w waszym repertuarze, oprócz wspomnianych już utworów autorskich?

Tomek: Planujemy sięgnąć także po utwory innych mistrzów polskiej muzyki, takich jak Marek Grechuta, SDM czy Raz dwa trzy a nawet sztywny pal Azji. Chcemy zachować szacunek dla klasyki, jednocześnie nadając nasz własny, nowoczesny charakter.

„WG”: Jakie są wasze dalsze plany po wydaniu nowej płyty?

Jarek: Zamierzamy kontynuować koncerty, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Chcemy dotrzeć do różnych publiczności, dzieląc się naszą muzyką i kulturą. Jednocześnie będziemy kontynuować eksplorację i rozwijanie naszego brzmienia.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia z nową płytą oraz przyszłymi koncertami!

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Przycisk powrotu do góry