Na sygnale

Jadąc na urlop zabezpieczmy mieszkanie przed kradzieżą

Okres wakacyjny to czas odpoczynku i planowania wielu wyjazdów. – Ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo swojego mieszkania, które na dłuższy czas pozostawiamy puste. Powinniśmy pamiętać o killu ważnych zasadach, aby po powrocie nie czekała na nas niemiła niespodzianka – mówi komisarz Justyna Kulka, z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim

Zanim wyjedziemy na urlop warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest zaufany sąsiad. Ty również nim bądź na zasadzie wzajemności! Opiekując się czyimś mieszkaniem stwarzaj pozory pobytu właściciela, na przykład wietrz dom, podlewaj rośliny, zabieraj gazetki reklamowe z wycieraczki oraz korespondencję ze skrzynki na listy. Jeśli masz możliwość rób to o różnych godzinach, zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem.
  • Nie informuj o swojej nieobecności publicznie, w szczególności w mediach społecznościowych. To samo dotyczy zamieszczania w social mediach zdjęć z wnętrza mieszkania czy domu z cennymi rzeczami w tle. Może to przyciągnąć uwagę złodziei.
  • Zanim wyjdziesz, zamknij drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętaj o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do domu.
  • Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, dobrą inwestycją będą solidne drzwi antywłamaniowe, wzmocnione  rolety zewnętrzne, dodatkowe zabezpieczenia okien, atestowane zamki renomowanych firm, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu, oświetlenie terenu oraz balkonu.
  • Jeśli masz automatyczne oświetlenie w domu, skonfiguruj je tak, aby włączało się na określone godziny. To daje złodziejowi wrażenie, że ktoś jest w domu.
  • Jeśli planujesz założyć system monitoringu, to zadbajmy by był on dobrej jakości. Sprawnie działający system, którego kamery mają możliwość wykrywania ruchu będzie w stanie zawiadomić właściciela o próbie włamania. Jeśli dodatkowo monitoring będzie wysyłał informację o zagrożeniu do centrali agencji ochrony, pod domem w ciągu kilku minut zjawi się patrol interwencyjny.
  • Staraj się podczas swojej nieobecności nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub większej gotówki.
  • Rozważ oznakowanie wartościowych przedmiotów w sposób znany tylko tobie, spisz ich numery seryjne (fabryczne) i jeśli możesz sfotografuj je.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry