Społeczeństwo

Każdy dzień to walka o lepszą przyszłość dla Franka

Franek, o którym już kiedyś pisaliśmy, w tym roku skończy 6 lat. Choruje na bardzo rzadką chorobę genetyczną, jaką jest hipoplazja mostowo-móżdżkowa typ 2a. To choroba neurodegeneracyjna, której objawem jest małogłowie postępujące. Chłopiec nie mówi, ma problem z gryzieniem oraz utrzymaniem równowagi.

Postanowiliśmy sprawdzić, co obecnie u niego słychać i jak przebiega rehabilitacja. Łatwo nie jest, ale są też i dobre informacje. Mówi mama Franka, Justyna Ryba: Jestem bardzo wdzięczna za to, że tak wiele osób nam pomaga. Takie wsparcie bardzo dużo dla nas znaczy. Franek cały czas walczy o to, aby choć odrobinę być samodzielnym. Sam, w wypracowany przez siebie sposób, siada. Przemieszcza się po mieszkaniu jak króliczek. Od niedawna sam wstaje w łóżeczku, postawiony potrafi zrobić kilka kroków. Aktualnie uczy się poruszać na wózku aktywnym. Przez ostatni rok poczynił on ogromne postępy, ale przed nim jeszcze ogrom pracy. Każdy dzień to walka o nowy krok, chwyt, dźwięk, gest… Niestety, całe życie nasz bohater będzie musiał być rehabilitowany. Ciągle potrzebne są mu jakieś nowe terapie oraz sprzęty. Jakoś dajemy radę. Najważniejsze, że Franek robi postępy, nie jest mu obojętne, co się z nim dzieje, a my będziemy starali się zapewnić mu w miarę takie terapie, sprzęty i specjalistów, jakich potrzebuje. Jednak żeby tak było, musimy liczyć i prosić ludzi dobrej woli o pomoc i wsparcie.

W jaki sposób można pomóc dzielnemu Frankowi? Jest kilka sposobów. Pierwszy, oddanie swojego 1,5%. W formularzu PIT należy wpisać KRS 0000037904, cel szczegółowy 1,5 %: 34109 Ryba Franciszek. Pamiętajmy, aby w zeznaniu podatkowym zaznaczyć pola “wyrażam zgodę”. Druga opcja to wpłacenie darowizny na subkonto Frania w fundacji “Zdążyć z pomocą” – Alior Bank S.A. 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994, tytułem: 34109 Ryba Franciszek darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

Kolejna forma pomocy to włączenie się w akcję “Nakręteczka dla Franeczka”. Na terenie miasta znajdują się oznaczone punkty, gdzie można zostawić nakrętki. Są one oznaczone plakatem Akcji Nakręteczka dla Franeczka. W działania włączyło się również dużo okolicznych miejscowości.

Na koniec oddajmy jeszcze raz głos mamie Franka: Dzieci w jego wieku normalny dzień spędzają na zabawie, bieganiu oraz poznawaniu świata. A u naszego syna każdy dzień wypełniony jest rehabilitacją, ćwiczeniami… Musimy mu pokazywać świat poprzez zapewnienie różnych bodźców. Mamy nadzieję że znajdą się dobre duszyczki, które nam w tym pomogą. (am)

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry