Społeczeństwo

Koperta życia pomaga w podjęciu szybkiej akcji ratującej życie

Takie koperty, przechowywane w lodówce, zawierają formularz z krótkim opisem historii choroby, listą zażywanych leków, danymi chorego oraz kontaktem do lekarza prowadzącego i najbliższych członków rodziny – informacjami niezbędnymi podczas przeprowadzania wywiadu lekarskiego w trakcie udzielania pomocy medycznej.

Adresowana jest do lekarzy i ratowników pogotowia wezwanych na interwencję w domu chorego. Stanowi nieocenioną pomoc w podjęciu szybkiej akcji ratującej życie. „Koperta życia” przechowywana jest zazwyczaj w lodówce oznakowanej charakterystycznym magnesem lub naklejką. Opcjonalnie można przechowywać ją w innym, łatwo dostępnym miejscu, np. kuchennej szafce, jeśli miejsce to również zostało oznaczone specjalną naklejką. Akcja rozpowszechniania kopert życia wśród seniorów, osób samotnych i chorych zyskała poparcie lekarzy i ratowniczych służb medycznych. Pracownicy pogotowia potwierdzają, że niejednokrotnie informacje zawarte w kopercie życia pomogły w podjęciu odpowiednich działań ratujących ludzkie życie.

A jak wygląda „koperta życia” w Gubinie? Dość liczna grupa seniorów nie udzieliła satysfakcjonującej odpowiedzi. Tak, kiedyś o tym coś słyszeli, ale na dobrą sprawę – zapomnieli. Prosili, by co jakiś czas w lokalnych mediach przypominać. Wszak seniorów nie tylko ubywa, przybywają każdego roku kolejni.

Kartę informacyjną, która służy jako wskazówka dla służb ratowniczych pobrać tutaj natomiast magnez na lodówkę tutaj

Lekarze rodzinni pytani o sprawę mówią, że trochę o problemie „koperty” zapomnieliśmy wszyscy. Senior coraz bardziej liczy na smartfon, ratowników medycznych, rodzinę. Mieli kopertę, ale gdzieś przepadła i nowej już nie napisali. A warto temat odnowić, postawić go na nogi, bo to „koperta życia” i być może uratuje nasze życie. (sp)

 

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry