Aktualności miejskie

Krok ku rewitalizacji Wzgórz

Niedawno informowaliśmy o rekordowych środkach, które nasz samorząd pozyskał w ostatnich latach w ramach Polskiego Ładu, a dzisiaj możemy podzielić się kolejnymi dobrymi wiadomościami. Mowa o ponad 5 milionach złotych, które dzięki podziałowi puli z Krośnieńskiego Obszaru Funkcjonalnego, przypadną na gubińskie projekty. O czym dokładnie mowa?

Zacznijmy od tego, że Krośnieński Obszar Funkcjonalny (KOF) to projekt zrzeszający wszystkie samorządy w powiecie. Partnerstwo zostało zawiązane po to, aby wspólnie i skutecznie sięgać po środki unijne, dedykowane tylko dla partnerstw. W ramach tego działania na rzecz 8 samorządów w naszej okolicy zostało przeznaczone 10 milionów euro (około 45 milionów zł). Za te pieniądze zostaną sfinansowane 22 przedsięwzięcia, w tym 2 gubińskie.

Pierwsze działanie dotyczące naszego miasta to „Poprawa infrastruktury turystycznej w Krośnieńskim Obszarze Funkcjonalnym – Zagospodarowanie Wzgórz Gubińskich w Gubinie – etap I”. Całkowita wartość zadania to prawie 3 miliony zł, ale 2,5 miliona to dofinansowanie. Co zostanie zrealizowane dzięki tym pieniądzom? – Projekt dotyczy terenu położonego pomiędzy ul. Kasprowicza a ul. Tobruk w Gubinie – informuje Krzysztof Dziurdziewicz, Naczelnik Wydziału Nieruchomości i Współpracy Zagranicznej. – W chwili obecnej Wzgórza Gubińskie utraciły część swoich historycznych zalet, a mieszkańcy zwracają uwagę na dzikie wysypiska oraz zaśmiecanie tych terenów, dlatego planujemy przywrócenie zdegradowanego terenu dla celów rozwoju turystyki w Gubinie.

Ma się to odbyć m. in. poprzez takie działania jak: budowa ścieżki pieszej na ww. terenie z możliwością dojazdu i zaparkowania samochodu (od strony ulicy Kasprowicza), dojścia pieszego lub dojazdu rowerem (od strony ulicy Kasprowicza i Tobruk), zamontowanie ławek, wiat, stojaków na rowery, koszy na śmieci i placu zabaw dla dzieci. Ponadto w planach jest zamówienie i zamontowanie latarni solarnych oraz wykorzystanie istniejącej zieleni. Do likwidacji przewidziano drzewa i krzewy martwe lub z oznakami chorób, a do nasadzeń zaproponowano roślinność kwitnącą w kolorach fioletu, różu i lila. Teren służyć będzie do odpoczynku i relaksu oraz do aktywności sportowej i turystycznej. – Wierzymy, że odbiorcami projektu będą nie tylko nasi mieszkańcy, ale także goście z kraju i z zagranicy – tłumaczy Justyna Karpisiak, zastępca Burmistrza Miasta. – Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu przedsięwzięcia, a doskonale wiemy, jak ogromny potencjał mają nasze wzgórza, więc czas wykonać pierwszy krok ku ich adaptacji. Wierzę, że powstanie tam wyjątkowo ładne i atrakcyjne miejsce spacerowo-wypoczynkowe.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry