Gubin

Lokalni pracodawcy chętnie zatrudniają uchodźców z Ukrainy

Wojna w Ukrainie i związany z nią napływ uchodźców wpływają wyraźnie na sytuację na rynku pracy. Jak to wygląda w przypadku Powiatowego Urzędu Pracy?

Jedną z pierwszych myśli uchodźców, po przybyciu do naszego kraju, jest ta, aby się usamodzielnić i zarabiać na swoje utrzymanie. – Od 24 lutego w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowało się łącznie 71 obywateli Ukrainy. W gubińskiej filii było to 45 osób, w tym 42 kobiety i 3 mężczyzn, natomiast w PUP w Krośnie Odrzańskim 26 osób, w tym 25 kobiet i 1 mężczyzna. Obecnie (07.04) w ewidencji urzędu zarejestrowanych jest 63 obywateli Ukrainy. Wśród osób zarejestrowanych zaktywizowanych zostało 30 osób, z czego w Filii w Gubinie 20 osób w tym: 2 osoby podjęły zatrudnienie niesubsydiowane. Trzy osoby podjęły zatrudnienie w ramach robót publicznych, jedna osoba została skierowana do pracy w ramach prac interwencyjnych, a 14 osób będzie odbywało staż – wylicza Kamila Kurczak, z Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie Odrzańskim, Filia w Gubinie.

Jak się dowiadujemy, w odpowiedzi na potrzeby obywateli Ukrainy, którzy w wyniku wybuchu wojny zmuszeni byli opuścić swój kraj i poszukują zatrudnienia w naszym powiecie krośnieńskim, pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie Odrzańskim oraz Filii w Gubinie utworzyli bazę ofert pracy, w ramach której pozyskano kilkadziesiąt ofert pracy. Lokalni pracodawcy chętnie zatrudniają obywateli Ukrainy oferując im pracę na stanowiskach: kasjer-sprzedawca, pracownik rozkładający towar na półkach- prace porządkowe, cukiernik, piekarz, pracownik produkcji, operator maszyn, mechanik, magazynier, kelner czy też pomoc apteczna. – Z pomocy Urzędu w poszukiwaniu zatrudnienia korzystają także osoby z Ukrainy, które nie są zarejestrowane jako osoby bezrobotne. Do urzędu wpłynęło łącznie 51 powiadomień o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Obywatele Ukrainy, który przyjechali z Ukrainy od 24 lutego br. z powodu zagrożenia wojną, a także obywatele Ukrainy, którzy do tej pory legalnie przebywali i pracowali w Polsce mogą legalnie pracować bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy -dodaje kierownik Filii K. Kurczak.

Obowiązkiem pracodawcy jest, aby praca uznana została za legalną, jest powiadomienie Powiatowego Urzędu Pracy w ciągu 14 dni od dnia podjęcia pracy przez cudzoziemca za pomocą platformy praca.gov.pl

Sytuacja jest dynamiczna i statystyki pewnie będą się zmieniać. Wielu obywateli Ukrainy deklaruje, że co prawda chce u nas pracować, ale mają też nadzieję na powrót do swojego kraju po zakończeniu wojny.

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Przycisk powrotu do góry