Na sygnale

Myślał, że ma do czynienia z uczciwym kupcem…

Policjanci z komisariatu w Gubinie otrzymali zgłoszenie o oszustwie przy sprzedaży telewizora. Sprzedawca myśląc, że ma do czynienia z uczciwym kupcem, nic nie podejrzewając wszedł w przesłanego linka i podał dane o które był proszony. Niestety, zamiast oczekiwanego zysku stracił ponad 5 tysięcy złotych.

Podczas transakcji internetowych zawsze zachowajmy ostrożność – ostrzega komisarz Justyna Kulka, z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim – Cyberprzestępczość przybiera wiele form, a jedną z nich jest oszustwo podczas internetowej sprzedaży towaru. W tym przypadku ofiarami mogą być zarówno sprzedawcy, jak i kupujący. Przestępcy podszywają się na przykład pod oficjalną firmę tworząc strony internetowe niemal identyczne z oryginalnymi czy też udają potencjalnego kupca.

Właśnie z takim nieuczciwym kupującym miał do czynienia mężczyzna, który na jednym z portali wystawił na sprzedaż telewizor. Jeszcze w tym samym dniu, poprzez komunikator odezwała się do niego kobieta, która oznajmiła, że jest zainteresowana kupnem telewizora i prześle mu za niego pieniądze na konto. Poprosiła go również o przesłanie adresu email. Ten nic nie podejrzewając wysłał go, po czym otrzymał wiadomość zwrotną wraz z linkiem, w który wszedł.  Będąc przekierowanym na stronę, gdzie były różne banki do wyboru, wybrał swój, a następnie wpisał wszystkie dane z karty o które był proszony. Będąc przeświadczonym, że tak wygląda procedura sprzedaży, gdy w pewnym momencie wystąpił błąd, wpisał dane z innej karty. O tym, że padł ofiarą oszustwa przekonał się na drugi dzień. Sprawca wziął na jego dane pożyczkę w kwocie 5 tysięcy złotych, które niezwłocznie wypłacił, a także pobrał z drugiego konta 600 złotych.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry