Aktualności miejskie

Nadchodzą drogowe zmiany

W ciągu kilku tygodni poznamy rozstrzygnięcia dwóch istotnych przetargów. Zadania dotyczą inwestycji polegających na: przebudowie ulicy Żwirki i Wigury (na odcinku od skrzyżowania z ul. Różaną do skrzyżowania z ul. Tobruk) wraz z rozbudową ul. Złotej, a także budowie ul. Krajobrazowej, Wrzosowej i Bema. Co należy wiedzieć o tych przedsięwzięciach?

Na projektowanym odcinku ul. Żwirki i Wigury zostanie położona nowa nawierzchnia, przebudowane będą zjazdy indywidualne oraz pojawi się nowy chodnik. Co warte podkreślenia, na skrzyżowaniu z ul. Złotą wykonawca stworzy mini rondo. Rozbudowa ul. Złotej polega na remoncie nawierzchni oraz poszerzeniu pasa drogowego w celu budowy chodnika po lewej stronie jezdni. Całe zadanie zostanie wykonane w ciągu 14 miesięcy od podpisania umowy, tym samym z pewnością przyszłym roku w tym miejscu pojawi się zupełnie nowa infrastruktura. Przypomnijmy, że remont jest możliwy dzięki pozyskaniu z Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg kwoty prawie 1.800.000 zł (całkowita wartość tego zadania to ok. 2.500.000 zł). – Mieszkańcy ul. Złotej i ul. Żwirki i Wigury doczekali się tej bardzo potrzebnej zmiany – komentuje radny Wojciech Sendera. – Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, jak uciążliwe jest przemieszczanie się jezdniami tych ulic, dlatego ogromnie cieszę się z tego, że za kilkanaście miesięcy zapomnimy o tych trudnościach. Dodatkowo, co ważne dla mieszkańców, przed wymianą nawierzchni drogowej wymienione zostaną przyłącza wody.

 

Kolejne drogi pojawią się także w tzw. kwartale Miodowa. Mowa dokładnie o ul. Krajobrazowej i Wrzosowej. To tam pojawi się nowa nawierzchnia z kostki brukowej, zjazdy na posesję oraz chodniki. Termin zakończenia przedsięwzięcia to 15 miesięcy od podpisania umowy, a na to zadanie udało się pozyskać prawie 2.000.000 zł. – Mam satysfakcję z tego, że mieszkańcy niebawem będą mogli korzystać z nowoczesnej infrastruktury, a z sąsiedztwa znikną kolejne drogi gruntowe. Koszty przedsięwzięć budowlanych są bardzo duże, dlatego tak ważne jest pozyskiwanie środków zewnętrznych, a w tym, jako miasto, jesteśmy bardzo skuteczni – uważa radny Robert Woszak. – Za kilka miesięcy mają zacząć się również prace związane z remontem ul. Kosynierow na odcinku od skrzyżowania z ul. Miodową do skrzyżowania z ul. 1 Maja. Starostwo Powiatowe pozyskało na ten cel prawie 440.000 zł. Wiem, że trwają rozmowy w sprawie partycypacji naszego miasta w kosztach wkładu własnego jak przy inwestycjach na ul. Kresowej, Królewskiej i Legnickiej, dlatego wierzę, że zakończą się sukcesem. Ponadto miejskim kosztem będzie wymiana sieci kanalizacyjnej na tym odcinku za co odpowiada nasz PUM.

W ciągu 4 miesięcy od przekazania placu budowy zakończony ma zostać remont na ul. Bema. Powstanie tam droga jednokierunkowa o długości 313 metrów o nawierzchni z kostki betonowej. Oczywiście pojawią się także chodniki oraz zjazdy. – Mieszkańcy tej ulicy od dawna czekają na remont tej drogi, dlatego cieszę się, że nasz samorząd pozyskał ponad pół miliona złotych na ten cel – podsumowuje radna Danuta Grygorowicz. – Jestem przekonana, że już za parę miesięcy zobaczymy zupełnie inne oblicze tego miejsca.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drogi i chodniki to jedne z największych potrzeb mieszkańców, dlatego władze samorządowe bardzo często aplikują o środki zewnętrzne na ich budowę i remonty oraz wspierają inne samorządy w tym zakresie. – Infrastruktura drogowa jest niesamowicie ważna, dlatego wciąż szukamy rozwiązań w tym zakresie – dodaje Justyna Karpisiak, zastępca burmistrza Miasta. – Niebawem ogłosimy kolejne przetargi na podobne zadania, tym razem na os. Komorów, gdzie powstanie kilka nowych dróg. Przypominam także o tym, że dołożyliśmy środki z „kasy miejskiej” na inwestycje powiatowe w ul. Legnickiej i Królewskiej.

Wiele wskazuje na to, że przez najbliższe miesiące nasze miasto stanie się wielkim placem budowy, ale efekt z pewnością ucieszy wszystkich pieszych i kierowców. Dodajmy, że nie byłoby to możliwe w takim zakresie, gdy nie wielomilionowe dofinansowanie pozyskane z dedykowanych programów.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry