Na sygnale

Nadszedł niebezpieczny czas dla osób bez dachu nad głową

Najbliższe dni przyniosą ochłodzenie. Jest to okres szczególnie niebezpieczny dla osób niemających własnego dachu nad głową. Policjanci powiatu krośnieńskiego z myślą o potrzebujących sprawdzają miejsca, w których mogą nocować bezdomni, a także zwracają szczególną uwagę na osoby starsze lub nietrzeźwe.

Funkcjonariusze kontrolują między innymi parki, opuszczone altanki na ogródkach działkowych, pustostany, czy też garaże. – Aby nasza praca była jeszcze skuteczniejsza ściśle współpracujemy z przedstawicielami innych służb i instytucji. Istotną rolę w realizacji zadań pełnią dzielnicowi. Dzięki ich doskonałej wiedzy i znajomości podległego terenu, sprawdzane są te miejsca, w których istnieje największe prawdopodobieństwo, że mogą przebywać osoby bezdomne, a także osoby samotnie zamieszkujące, które ze względu na wiek i stan zdrowia nie są w stanie zapewnić sobie podstawowych potrzeb, takich jak ogrzanie domu, zrobienie zakupów, czy też wykupienie lekarstw. W takich przypadkach, informacja niezwłocznie przekazywana jest pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy ustalą zakres pomocy – mówi komisarz Justyna Kulka, z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim.

Policja liczy także na czujność mieszkańców dzięki, którym będą mogli dotrzeć do potrzebujących i udzielić im pomocy. – Pamiętajmy, że czasami wystarczy jeden telefon by uchronić osobę przed wychłodzeniem. Dzwoniąc pod numer telefonu 112 przekażesz najważniejsze informacje, na podstawie których dyspozytor zdecyduje do jakiej służby przekazać formatkę ze zgłoszeniem. Warto też skorzystać z  Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Nie bądźmy obojętni. Reagujmy! – apeluje J. Kulka.

Przypominamy, że na terenie Gubina funkcjonuje noclegownia dla Osób Bezdomnych prowadzona przez Żarską Spółdzielnię Socjalną i mieści się ona przy ulicy Gdańskiej 17, czynna w godzinach 18:00 – 8:00, a całodobowo na weekendy i święta. Można także otrzymać suchy prowiant: jadłodajnia ulica Królewska 1, telefon 68 359 44 01, w której w godzinach 10.30 – 12.30 wydawany jest ciepły posiłek.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry