Aktualności miejskie
Najważniejsze informacje odnośnie pomocy dla Ukrainy i jej obywateli!
Wojewoda Podkarpacki prosi, żeby nie wysyłać indywidualnej pomocy na granicę z Ukrainą oraz ograniczyć indywidualne wyjazdy po uchodźców do punktów recepcyjnych, na granicy. Utrudnia to ruch na granicy, która i tak jest już „zakorkowana”! Poza tym samochody, które przekroczą granicę z Ukrainą mają utrudniony powrót.
Wojewoda Podkarpacki prosi, żeby nie wysyłać indywidualnej pomocy na granicę z Ukrainą oraz ograniczyć indywidualne wyjazdy po uchodźców do punktów recepcyjnych, na granicy. Utrudnia to ruch na granicy, która i tak jest już „zakorkowana”! Poza tym samochody, które przekroczą granicę z Ukrainą mają utrudniony powrót. Będą musiały stać w wielodniowych kolejkach, ponieważ po stronie Ukraińskiej granica jest zakorkowana jeszcze bardziej niż po naszej.
Jednak w pierwszej kolejności osoby te będą relokowane w głąb kraju za pomocą środków transportu zbiorowego (autokary, pociągi).
RELOKACJA UCHODŹCÓW!
Status uchodźcy otrzymuje każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granicę z Polską od 24 lutego br. Tym osobom, które zarejestrowały się w punktach recepcyjnych, zapewnione zostanie wsparcie w postaci: zakwaterowania, wyżywienia.
Miejsca zakwaterowania uchodźców wyznacza wojewoda, który podpisuje stosowne umowy z podmiotami. Pomoc otrzyma każdy uchodźca! Obecnie w Lubuskiem przygotowanych jest 500 miejsc. Powstaje też lista uzupełniająca. Lista ta będzie więc rozszerzana w miarę potrzeb.
Uchodźcy, którzy zgłoszą się do punktów recepcyjnych (lub wyznaczonych punktów informacyjnych) otrzymają stosowną pomoc i zostaną przetransportowani do wyznaczonego miejsca zakwaterowania.
Uchodźcy mogą się także zgłaszać do samorządów, które z kolei skontaktują się z odpowiednimi służbami, a te zajmą się transportem i zakwaterowaniem.
e-mail: relokacja@lubuskie.uw.gov.pl – można zgłaszać zapotrzebowanie na zakwaterowanie, pytania dotyczące miejsc dla uchodźców.
Jeżeli ktoś w odruchu serca chce przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy musi mieć świadomość, że bierze na siebie koszty ich wyżywienia i utrzymania oraz musi wziąć pod uwagę, że osoby te będą potrzebowały zaopiekowania nie przez tydzień lub dwa ale co najmniej pół roku, a może nawet rok! Urząd Wojewódzki nie może pokrywać kosztów utrzymania, bo z osobami prywatnymi nie może podpisać stosownej umowy!
Na chwilę obecną LUW dysponuje 500 wolnymi miejscami w różnych ośrodkach, które są do zamieszkania „od zaraz”. Uchodźcy znajdą tam zakwaterowanie, wikt (trzy posiłki dziennie) i opierunek oraz będą objęci ubezpieczeniem zdrowotnym.
Miejsca zakwaterowania wyznacza Wojewoda Lubuski i są to ośrodki, z którymi LUW podpisał stosowne umowy. Jeżeli będzie taka potrzeba Wojewoda będzie uruchamiał kolejne punkty zgodnie z otrzymanymi z gmin informacjami.
Dlatego nasz samorząd stworzy alternatywną bazę lokali i mieszkań, które zostaną zgłoszone przez osoby prywatne lub przedsiębiorstwa. W chwili obecnej takie pomieszczenia nie są potrzebne, gdyż zagwarantowana liczba miejsc jest wystarczająca.
POMOC HUMANITARNA
Prosimy o niewysyłanie indywidulanych transportów pomocowych na granicę z Ukrainą. Jak informują władze województwa podkarpackiego, powoduje to wielki chaos na granicy. Prosimy o dostarczanie niezbędnych artykułów do wyznaczonych punktów. W przypadku naszego miasta jest to Urząd Miejski, ul. Piastowska 24 (wejście z tyłu budynku – dawna siedziba gminy) czynny codziennie w godzinach 7:30 – 18:00. Zebrane rzeczy zostaną zebrane od nas przez skoordynowany transport do Skwierzyny, następnie do magazynów na wschodzie Polski, a ostatecznie do Ukrainy.
Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym w Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).
Odzież i okrycie:
· Koce zwykłe i termiczne,
· Śpiwory,
· Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej,
· Materace,
· Płaszcze przeciwdeszczowe.
Środki higieny i czystości:
· Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło,
· Dezodoranty,
· Pasta do zębów,
· Szczoteczki do zębów,
· Grzebienie,
· Bielizna damska, męska, dziecięca,
· Podpaski,
· Pampersy,
· Pieluchy dla dorosłych,
· Papier toaletowy i ręczniki papierowe,
· Ręczniki (w tym z mikrofibry),
· Worki na śmieci,
· Środki dezynfekujące/alkohol do dezynfekcji,
· Maski filtrujące lub jednorazowe.
Żywność:
· woda,
· żywność do szybkiego przygotowania (instant),
· batony (w tym energetyczne),
· bakalie, orzechy,
· konserwy,
· makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania,
· narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)
Inne:
· Zapałki,
· Baterie, powerbanki,
· Oświetlenie, w tym latarki,
· Świece,
· Zestawy pierwszej pomocy,
Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie)
UWAGA: produkty z poniższej listy nie będą przyjmowane:
· Broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.),
· Broń biała,
· Hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania,
· Inny sprzęt militarny i paramilitarny,
· Produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia,
· Inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej.
PUNKTY INFORMACYJNE I POMOCOWE
W Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze uruchomione zostały punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy, które działają codziennie w godz. 7.00-24.00.
Punkty informacyjne na dworcach przeznaczone są dla obywateli Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Polski uciekając przed konfliktem zbrojnym. W punktach uchodźcy będą mogli uzyskać pierwsze, podstawowe informacje na temat statusu swojego pobytu w Polsce i uzyskać potwierdzenie, że jest on legalny.
W punktach informacyjnych od osób potrzebujących pomocy uzyskane zostaną dane personalne, które następnie zostaną przekazane do punktu koordynacyjnego. Zwrotnie przekazane zostaną informacje, gdzie osoba potrzebująca pomocy może zostać zakwaterowana i gdzie zostanie zapewnione jej wyżywienie.
Z ich pomocy korzystać mogą również osoby, które dotrą do nich innymi środkami komunikacji.
Uruchomiona została także specjalna infolinia, gdzie udzielne są wszelkie informacje oraz pomoc administracyjna i prawna
Infolinia lubuska: 95 785 18 59
Infolinia ogólnopolska: +48 47 721 75 75
W razie pytań dotyczących pomocy humanitarnej należy kontaktować się z: pomocukrainie@lubuskie.uw.gov.pl