O autyzmie nie tylko w kwietniu
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym “Dalej Razem” zrzesza 230 rodzin osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (więcej o tym na stronie: dalejrazem.pl). Organizacja działa od sierpnia 2001 roku i w tym czasie dzięki niej powstały placówki wspierające rodziny osób ze spektrum autyzmu.
Fundacja Generado (generado.org.pl) zajmuje się tworzeniem modelowych miejsc (domów) służących osobom autystycznym od najmłodszych lat, a w efekcie końcowym może stać się dla nich domem, przystosowanym do swoich użytkowników, w którym zamieszkają i otrzymają kompleksową opiekę i wsparcie terapeutyczne. Dorośli podopieczni przygotowują się do możliwie samodzielnego życia, a w tym czasie ich starzejący się rodzice mają możliwość wytchnienia i zregenerowania sił. Tutaj jest realizowany projekt, który pozwala na czasowe odciążenie opiekunów od codziennych obowiązków związanych ze sprawowaniem opieki nad osobą niesamodzielną.
Dzięki udziałowi w partnerskim projekcie realizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego – ROPS Szczecin z partnerem ROPS Zielona Góra pod nazwą „Azymut-Samodzielność” oraz współpracy władz miasta Gubina, od 2021 roku Fundacja GENERADO z Zielonej Góry prowadzi w naszym mieście mieszkanie treningowe dla osób z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera. – Uczestnicy objęci opieką terapeutyczną zostali dobrani według kryterium poziomu funkcjonowania. Spotykają się na zajęciach grupowych oraz uczestniczą w tzw. turnusach. Pod kierunkiem trenerów samodzielności osoby wymagające wsparcia nabywają podstawowe umiejętności życia codziennego i społecznego, takie jak: gotowanie, sprzątanie, pranie, zakupy, spędzanie czasu wolnego w gronie rówieśników, nauka wyborów i inne wydawałoby się – proste oraz oczywiste czynności, które dla części osób ze spektrum są wyzwaniem. Oczywiście, nie chodzi tu tylko i wyłącznie o pracę terapeutów, bo rodziny będąc członkami Stowarzyszenia Dalej Razem deklarują się realizować zalecenia trenerów, kontynuować ich pracę w domu (z zakresu samodzielności, jak i np. z zakresu wspomagającej komunikacji, treningów planowania dnia, itp.), żeby utrwalać zdobyte umiejętności, a w konsekwencji, żeby osoby te jak najsprawniej i najbardziej samodzielnie w przyszłości radziły sobie bez rodziców – mówi Elżbieta Konopacka, ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym “Dalej Razem” i dodaje: W trakcie pobytu w mieszkaniu treningowym nasi podopieczni mogą liczyć na dobre warunki mieszkaniowe, profesjonalne wsparcie specjalistyczne oraz opiekuńcze i rodzinną atmosferę. Razem pokonujemy wszelkie trudności, gotujemy, śmiejemy się, uczymy, wspieramy, spędzamy czas produktywnie.
Nasza rozmówczyni podkreśla, że współpracują z młodzieżą działającą przy GDK – Makerspace i Pracowni Orange, korzystają z miejskich atrakcji, okazjonalnie idą na obiad lub kolację do restauracji lub pizzerii, zamawiają telefonicznie posiłek, uprawiają Nordic Walking, a także uczestniczą w warsztatach plastycznych, ceramicznych, kulinarnych. – Staramy się pokazywać naszym podopiecznym tzw. zwykłe życiei. Jeśli ktoś chciałby nieodpłatnie zaproponować naszym podopiecznym swoje usługi (np. warsztaty plastyczne, muzyczne, wyjazdy turystyczne, zajęcia sportowe, itp. spotkania), aby uatrakcyjnić im pobyt na turnusach to zapraszamy do współpracy. Martwimy się nadchodzącą zimą, bo największy koszt jaki ponosimy to nie jest wynagrodzenie trenerów a opłaty za media. Ufamy, że nasze „różane” mieszkanie przetrwa chłodniejszą porę roku – mówi E. Konopacka.
Wiele rodzin opiekujących się niesamodzielnymi osobami z autyzmem żyje jak na bezludnej wyspie. Dryfują po morzach ignorancji, odrzucenia i niezrozumienia. Rodziny te dźwigają swój ciężar po cichu, często nie mając już nadziei na lepszy byt. Fundacja Generado powstała po to, by wyciągnąć do nich pomocną dłoń. Fundacja nakręciła film dokumentalny (dostępny na generado.org.pl/wytchnienie). Zachęcamy do obejrzenia i zrozumienia…
(red)