Kultura

Opisała marsze poniżenia, cierpienia, głodu i śmierci

Miejska Biblioteka Publiczna w Gubinie zaprasza w piątek (21.04), na spotkanie autorskie z Aleksandrą Mrówką Łobodzińską – autorką książki “One szły do maja. Historia najdłuższego marszu śmierci II wojny światowej”. Początek spotkania, które poprowadzi Czesław Fiedorowicz, o godzinie 16:00.

Publikacja jest próbą uporządkowania informacji dotyczących żeńskiego obozu pracy przymusowej, który mieścił się w Zielonej Górze, przekształconego w 1944 roku w filię obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, FAL Grnberg I (Frauen-Arbeitslager Grnberg), a także opisania jego ewakuacji podczas najdłuższego w historii II wojny światowej Marszu Śmierci. Dwie trasy więźniarek z Grnbergu zimą 1945 roku przerodziły się w marsze poniżenia, cierpienia, głodu i śmierci. Ponad 500 i 800 przebytych kilometrów. Pieszo, w śniegu, często bez butów. Około 2.600 kobiet wyruszyło w drogę 29 stycznia. Do 6 maja dotarło ich niespełna 300…

Aleksandra Mrówka Łobodzińska pochodzi z Zielonej Góry. Pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Forum Art. Poza tym jest filmowcem, redaktorem i nauczycielką, a także współautorką publikacji o zielonogórskich środowiskach twórczych. Jednym z jej celów jest tworzenie rzetelnych publikacji na temat historii naszego regionu.

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Przycisk powrotu do góry