Historia

Otwarcie wystawy “Miasto wczoraj i dziś”

Pasja to coś silniejszego od nas. Nie daje nam spokoju, podpowiada, prowokuje, odstawiana w kąt – wraca. Pasjonat to właściciel pasji. W tej grupie przed laty ulokowała się pani Marzenna Bartosik. Tak wspomina czas kiedy to wszystko w jej pasji zaczęło się. – W roku 2016  na FB  Grupę „Guben/Gubin – jakiego nie znamy założyli”: Damian Hasiuk, Damian Lewandowski, Gabriel Dubiel i ja – wspomina. Na początku prezentowaliśmy tylko zdjęcia historyczne, które udawało się zdobyć zewsząd. „Krążyła” po Gubinie płytka CD, były też odbitki z niemieckiej książki, później w sieci itd. W Wiadomościach Gubińskich było parę (chyba cztery) takie ujęcia “wczoraj i dzisiaj” nie wiem czyjego autorstwa. Wiele razy publikując stare zdjęcia, zastanawialiśmy się gdzie to było. Odgadnięcie (lokalizacja) zajmowało nam czasem parę minut, a bywało, że parę dni.

Jako, że trudno samymi słowami wytłumaczyć ludziom na FB, które to miejsce, zaczęłam robić kolaże “było – jest”. Łatwiej wówczas komuś to “zobaczyć”. Niektóre miejsca łatwo było ogarnąć, bo miały charakterystyczne elementy: basztę, farę, most itp. Inne wręcz przeciwnie – nie było niczego znajomego. Tym bardziej, że Gubin po części rozebrano. W wielu przypadkach teraz to puste miejsca, trawniki. Zatem by zlokalizować, siedziałam z mapami, spisem mieszkańców sprzed wojny. Potem godziny z aparatem po mieście.

Stare zdjęcia często robione były z okien, balkonów czy dachów budynków, których już nie ma. Więc do potrzebnego mi ujęcia wykorzystałam samochód specjalny z podnośnikiem koszowym (od Zbyszka Bołoczko), którym operował Adam Iwański („Adaś w prawo, w lewo, wyżej”). A mam do tego lęk wysokości, no i nie mam drona.

Po latach wiem, że sporo zrobiłam w temacie, ale mam jeszcze dużo do zrobienia… No i nadeszła pora by zdjęcia szerzej spojrzały na świat, by wyszły z szuflady.

Zatem Drogi Czytelniku – skoro chcesz zobaczyć to o czym wyże – zapraszamy na wystawę fotografii Marzenny Bartosik – otwarcie 29 maja o godz. 17.00 w Galerii „Ratusz” GDK. (sp)

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Przycisk powrotu do góry