Społeczeństwo

Pierwszy finał WOŚP w Gubinie odbył się w 1993 roku. Jak wyglądał?

Pierwszy ogólnopolski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w styczniu 1993 roku. Zbierano wtedy fundusze na rzecz walki z chorobami serca najmłodszych pacjentów. Zebrano wtedy 1 535 440,68 USD (3 773 443,38 PLN). Dzięki temu zakupiono między innymi: kardiomonitory, inkubatory, defibrylator, pompy strzykawkowe, pulsoksymetry, cpap-y oraz respiratory.

Przed trzydziestoma laty orkiestra zagrała również w Gubinie. Jak przebiegał wtedy finał w naszym mieście? Wspomina Stanisława Łapkowska, która pracowała wtedy w Gubińskim Domu Kultury: Gdy Wielka Orkiestra zaczęła grać, niewiele osób liczyło, że tyle lat będzie istniała, że przekroczy granice naszego kraju i trafi na wszystkie kontynenty. W Gubinie, jak pamiętam, pierwszy Finał odbył się w GDK skromnie, ale poruszył ludzi do działania. Wtedy, w 1993 r. nie wiedzieliśmy wiele o tej ogólnopolskiej akcji, ale się odbyła. Plastyczka domu kultury wykonała odręcznie piękne serduszka, które wręczaliśmy darczyńcom. Siedziałam przy stoliku na półpiętrze (obok drzwi wejściowych do sali widowiskowej), z jakąś puszką, do której jako jedni z pierwszych wrzucali po 50 i 100 tysięcy (obecnie po denominacji 5 i 10 zł) emeryci, potem młodzież. W tym czasie na sali prezentowali się młodzi muzycy z GDK. Następnego dnia po akcji, szukaliśmy banku, który bez zbędnych opłat przyjmie wpłatę na WOŚP. Udało się w NBP…

Przypominamy, że w tym roku finał WOŚP-u zaplanowano na 29 stycznia, na hali Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych, przy ulicy Krakowskiej. Początek wydarzenia o godzinie 12:00. Tym razem zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na walkę z sepsą. Chorobą, która jest zabójcą wielu pacjentów, zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry