Aktualności miejskie

Podsumowanie prac wykopaliskowych

We wtorek, 28 września, podsumowano dotychczasowe efekty prowadzonych prac wykopaliskowych w rejonie willi Wolfa. Po konferencji prasowej z udziałem burmistrzów obu nadgranicznych miast, regionalnych mediów i wykonawców badań archeologicznych, dotychczasowe efekty prac badawczych podsumowano na konferencji w Galerii „Ratusz”.

Realizowana ona była w ramach projektu „Archeo Gub” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2020 Fundusz Małych Projektów Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz z budżetu państwa. W konferencji której gospodarzami byli: Burmistrz Gubina Bartłomiej Bartczak i Burmistrz Guben Fred Mahro udział wzięli: Florian Mausbach z Berlina, Przewodniczący Stowarzyszenia Wspierającego Odbudowę Willi Wolfa, doktor Ivan Brambilla, asystent naukowy w Poczdamskiej Szkole Architektury, i Paweł Stachowiak, archeolog z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Konferencję prowadził Stefan Pilaczyński Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej. Gośćmi byli także mieszkańcy Gubina i Guben, przedstawiciele lokalnych organizacji społecznych. Konferencję rozpoczęła prezentacja 13 minutowego filmu prezentującego przebieg i efekty prac archeologicznych w rejonie lokalizacji willi w Parku im. gen. Waszkiewicza. W okresie prac prowadzonych w maju br. filmową dokumentację prowadził  Andrzej Słodkowski, znany dokumentalista filmowy i fotograf (współpracował z takimi tuzami jak Discovery Channel czy CNN). Film doskonale obrazuje przebieg i ogrom prac archeologicznych prowadzonych przez archeologa P. Stachowiaka przy pomocy żołnierzy i sprzętu z 5 batalionu saperów w Krośnie Odrz. To pierwszy tego rodzaju dokument, który powstał w kilkudziesięcioletniej historii związanej z willą.

Z kolei głos zabierali zaproszeni goście. F. Mausbach o willi i jej projektancie Mies van der Rohe może mówić godzinami. Jest zdeklarowanym zwolennikiem odbudowy willi bo  – jego zdaniem – choć właściciel Erich Wolf nie był światowej sławy człowiekiem, projektanta Miesa van der Rohe znał cały świat związany z architekturą, a szczególnie jeżeli chodzi o styl bauhasu. I. Brambilla poszerzył wiedzę uczestników konferencji wygłaszając prelekcję zatytułowaną „Znaleziska z wykopalisk i wirtualna rekonstrukcja”. Z kolei P. Stachowiak będący najbliżej ostatnich wydarzeń związanych z willą w wygłoszonej prelekcji omówił przebieg badań archeologicznych relacjonując niektóre ciekawostki i spostrzeżenia. Prace archeologiczne (małego formatu) jeszcze trwają. Dziś naukowcy i specjaliści dyskutują nad sposobem skutecznego i w miarę efektownego zabezpieczenia wykopaliska do czasu powstania kolejnych, ważnych dla tematu i miejsca, decyzji. Na zakończenie konferencji B. Bartczak pytany przez prowadzącego – Co dalej z willą? powiedział między innymi: – Badania archeologiczne, które przeprowadziliśmy wiele nam wyjaśniły. Teraz czas stworzyć plan funkcjonalno-użytkowy dla tego obiektu, dzięki czemu będziemy dokładnie wiedzieli jakie mamy możliwości. Oczywiście, najlepiej byłoby odbudować całość, bo to sprawiłoby, że Gubin zaistniałby na architektonicznych mapach świata. Jednak realizacja tego marzenia będzie możliwa tylko dzięki funduszom zewnętrznym, chociażby unijnym. (sp)

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry