Na sygnale

Pomagają potrzebującym przetrwać zimę

Trwa akcja „Zima” podczas której policjanci powiatu krośnieńskiego każdego dnia kontrolują miejsca przebywania narażonych na wychłodzenie osób, a także pomagają przetrwać ten trudny czas.

Choć przyszło do nas ocieplenie, to jednak już po weekendzie znów zapowiadane są niskie temperatury w nocy i dzień. Nie jest to wymarzona pogoda dla osób, które nie mają własnego schronienia i przed mrozem chowają się w pustostanach, altanach, piwnicach, na dworcach czy też w opuszczonych garażach. Niejednokrotnie przeganiani, nie mają się gdzie podziać i tułając się po ulicach przesiadują w różnych miejscach, gdzie wspólnie z innymi spożywają alkohol. Przebywanie w takich warunkach na świeżym powietrzu może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.

Jak podkreśla podkomisarz Justyna Kulka, z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim:- Podczas mroźnych dni, nieoceniona jest pomoc mieszkańców, którzy zgłaszają policjantom przypadki osób narażonych na wychłodzenie. W większości osoby te mają dach nad głową, jednakże ze względu na stan upojenia alkoholowego nie są w stanie dojść do miejsca zamieszkania. Tylko od początku grudnia policjanci powiatu krośnieńskiego otrzymali dziesięć takich zgłoszeń. Pięć przypadków zakończyło się przewiezieniem osoby do miejsca zamieszkania, gdzie została przekazana pod opiekę rodzinie, pozostałych doprowadzono w celach opiekuńczych do pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Ponadto dzięki zgłoszeniom od mieszkańców, jesteśmy w stanie dotrzeć do osób, które nie mają własnego miejsca zamieszkania, a ich sytuacja zmienia się czasami z dnia na dzień.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Na terenie Gubina funkcjonuje noclegownia dla osób bezdomnych, prowadzona przez Żarską Spółdzielnię Socjalną i mieści się ona przy ulicy Gdańskiej 17. Można tam otrzymać suchy prowiant. Ponadto funkcjonuje jadłodajnia – ulica Królewska 1, telefon 68 359 44 01, w której w godzinach 10.30 – 12.30 otrzymamy ciepły posiłek.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry