Na sygnale

Pomagali migrantom nielegalnie przekroczyć granicę

W poniedziałek (17.07) strażnicy graniczni z Placówki SG w Zielonej Górze-Babimoście prowadzili kontrolę drogową mającą na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji. W Gubinie funkcjonariusze wytypowali do kontroli drogowej osobową skodę na białoruskich tablicach rejestracyjnych.

Gdy tylko ruszyli za pojazdem, kierowca skody widząc zbliżających się funkcjonariuszy SG nagle się zatrzymał, a z pojazdu wyskoczyło w kierunku pobliskiego lasu pięć osób. Zielonogórscy funkcjonariusze SG błyskawicznie wezwali wsparcie aby złapać uciekinierów, a sami rozpoczęli legitymowanie kierowcy oraz pasażera zatrzymanej skody. Kierowcą okazał się 25-letni Białorusin, który podróżował wraz z 23-letnią partnerką. Legalnie przebywający w Polsce Białorusini pomagali migrantom wbrew przepisom przekroczyć granicę z Polski do Niemiec. Kierowca przyznał się to tego czynu, dopiero gdy funkcjonariusze znaleźli w jego samochodzie syryjski dokument, prawdopodobnie jednego z uciekinierów. Zakrojone na szeroką skalę poszukiwania cudzoziemców, zarówno po polskiej jak i po niemieckiej stronie granicy, nie przyniosły jednak spodziewanych rezultatów – mówi por. SG Paweł Biskupik, p. o. rzecznika prasowego Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Białorusini zostali zatrzymani za udzielenie pomocy pięciu migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy. Usłyszeli zarzuty, przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali karze 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 2 lata próby. Ponadto cudzoziemcom wydano decyzje zobowiązujące ich do natychmiastowego powrotu oraz otrzymali zakaz ponownego wjazdu do Polski i innych państw obszaru Schengen na okres 5 lat.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry