Społeczeństwo

Pomoc dla tych, którym nie powiodło się w życiu

Przy ulicy Gdańskiej 17 działa noclegownia dla osób bezdomnych. Prowadzi ją od kilku lat Żarska Spółdzielnia Socjalna, a dotacja na prowadzenie tej placówki wsparcia pochodzi z budżetu Miasta Gubin.

Noclegownia czynna jest codziennie w godzinach 18:00-8:00, a całodobowo w niedzielę i święta. – Obecnie mamy przygotowany nocleg dla 20 osób, ale w razie potrzeby możemy trochę zwiększyć ilość miejsc. Każdy ma zagwarantowane: łóżko, posiłek, odzież, środki czystości i higieniczne. Można również skorzystać z prysznica, zrobić pranie oraz wymienić bieliznę – mówi Janusz Sulczewski z Żarskiej Spółdzielni Socjalnej. Gdy dzwoniliśmy, aby porozmawiać (14.10), w noclegowni przebywało około 10-12 osób. Wiele z tych osób jest (niestety) stałymi bywalcami tego miejsca. Zdarza się, że z tego miejsca korzystają także kobiety. Część bezdomnych trafia bezpośrednio do noclegowni, inni zaś są kierowani przez pracownika socjalnego. W pojedynczych przypadkach, szczególnie w okresie zimowym, są przywożeni przez policję.

Warunki w placówce są bardzo dobre. – Mogę śmiało powiedzieć, że noclegownia w Gubinie funkcjonuje na wysokim poziomie. Twierdzę tak, porównując standardy w tego typu miejscach, w innych miastach. Cieszę się, że współpraca z gubińskim samorządem układa się wzorowo. Zawsze możemy liczyć na pomoc i wsparcie ze strony magistratu w różnego rodzaju sprawach – podkreśla J. Sulczewski.

Pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gubinie także zajmują się sprawami osób bezdomnych. – Pomagamy w wielu sprawach, na przykład wyrobić dowód osobisty, umówić wizytę do lekarza, wypełnić wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności lub przydział mieszkania – wylicza Teresa Dziedzic, kierownik MOPS-u w Gubinie.

Apelujemy do mieszkańców Gubina o zgłaszanie osób bezdomnych na policję, do straży miejskiej lub do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Takie interwencje w okresie jesienno-zimowym są bardzo istotne. Ponadto sami możemy powiedzieć osobom bez dachu nad głową o możliwości skorzystania z noclegowni.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry