Historia

Poszukują charakterystycznych strojów sprzed wielu lat

Izba Muzealna Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej w przyszłym roku będzie obchodziła XX-lecie swego istnienia. Przez niemal wszystkie lata udało się zgromadzić setki eksponatów obrazujących historię naszego miasta od zarania dziejów.

Dzięki zgromadzonym eksponatom można prowadzić – przede wszystkim z młodzieżą – lekcje historii posługując się przedmiotami. Zdecydowaną większość stanowią eksponaty wykonane przed 1945 rokiem. Niewielką część stanowią przedmioty – najczęściej użytku domowego – przywiezione przez repatriantów, a używane na wschodzie II Rzeczpospolitej. Trzecia grupa to przedmioty używane po 1945 roku i będące produktem wykonanym w Polsce Ludowej.

Prosimy o eksponaty ze szczególnym uwzględnieniem przedmiotów z okresu 1945-1990. Do naszego zbioru przyjmiemy wszystko co świadczy o historii miasta. Nie ważne komu i co przed laty służyło, dziś może to być już przedmiot niepowtarzalny, przedmiot lub urządzenie, który dawno temu przestało być używane. Ponieważ chcemy stworzyć ekspozycję poświęconą pierwszy polskim mieszkańcom Gubina zwracamy się ze szczególną prośbą o przekazanie (w miarę możliwości) odzieży damskiej i męskiej, która przed wielu laty służyła Pionierom i stworzyć postacie z tego okresu, otoczyć je przedmiotami którymi posługiwali się na co dzień w gospodarstwie domowym czy rzeczami codziennego użytku. Bez Państwa pomocy nie uda się nam stworzyć obrazu gubińskiego Pioniera – mówi Stefan Pilaczyński, prezes SPZG.

Kontakt z Izbą Muzelaną: tel. 68 455 81 62 lub mail: stepil@o2.pl. Adres: Izba Muzealna SPZG ul. 3 Maja 2.

 

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Przycisk powrotu do góry