Społeczeństwo

Potrzebna jest każdego dnia

15 lutego do Gubina przyjedzie krwiobus z Regionalnego Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Zielonej Góry. Będzie on stacjonował obok w fary w godzinach 9:00-12:00.

Krew jest najcenniejszym darem, jaki człowiek może ofiarować drugiej osobie. Niezbędna jest w wielu stanach zagrożenia życia. Po oddaniu dzielona jest na trzy składniki: osocze, krwinki czerwone oraz płytki krwi. Dzięki temu, pomoc może otrzymać zarówno kilku Biorców w różnym czasie, jak i jedna osoba. Krwinki czerwone wykorzystuje się między innymi do leczenia osób chorujących na anemię. Płytki krwi stosuje się m.in. do leczenia chorób krwi oraz nowotworów. Osocze podawane jest na przykład Biorcom po wypadkach lub oparzeniach.

Pamiętajmy, że krew potrzebna jest każdego dnia! Co ważne, jej oddanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Dzień przed wizytą w krwiobusie warto być wyspanym. Wypijmy dużo soków owocowych i wody minimum 3 dni poprzedzające wizytę. Unikajmy nadmiernego fizycznego wysiłku oraz nie spożywajmy alkoholu przynajmniej 24 godziny przez oddaniem krwi. Pamiętajmy też, aby zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość, zawierającym numer PESEL. W dniu oddania krwi przysługuje nam zwolnienie z pracy lub szkoły.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry