Społeczeństwo

Powojenne pamiątki

Choć od zakończenia działań wojennych w naszym mieście minie wkrótce 77 lat, to wojna wciąż o sobie daje znać. I wszyscy powinniśmy o tym pamiętać. Jerzy Czabator w publikacji pt. „Gubin. Ostatnie miesiące wojny” napisanej w marcu 2008 roku napisał m.in.: „W okresie od wiosny do listopada 1946 roku w Gubinie saperzy usunęli i zniszczyli 63310 min przeciwpiechotnych, 10333 miny przeciwczołgowe, 1043 bomby lotnicze, 143894 pociski artyleryjskie, 17868 granatów ręcznych, 25876 min moździerzowych oraz dużą ilość innych materiałów wybuchowych.
Pomimo olbrzymiego wysiłku w rozminowaniu Gubina i okolic, przez wiele lat jeszcze dochodziło do tragedii. W latach 60-tych przy budowie szaletów publicznych przy ul. Obrońców Pokoju zginął od wybuchu miny pracownik. Jeszcze obecnie pomimo, że upłynęło tyle lat po wojnie, to zdarzają się przypadki znalezienia pocisków i innej amunicji niebezpiecznych dla życia ludzkiego. Jednym z miejsc gdzie dokonano niszczenia (neutralizowania) min i pocisków był teren autodromu ćwiczeń wojskowych przy ul. Cmentarnej – naprzeciwko osiedla.
Wydawało się wówczas, że na śmierć ukrytą pod ziemią już nikt się nie natknie. Rzeczywistość jest niestety inna. Każdego roku mieszkańcom Gubina potrzebna jest interwencja patrolu saperskiego. Ostatnia miała miejsce 6 października br. Mł. chor. Rafał Turczyniak zastępca dowódcy 21 patrolu saperskiego, tak relacjonuje zdarzenie: W tym dniu mieliśmy dwa zdarzenia w Gubinie, podczas prac ziemnych przy ul. Pułaskiego znaleziono granat moździerzowy kalibru 82 mm, a w rejonie prac archeologicznych w parku Waszkiewicza (willa Wolfa) znaleziono także granat moździerzowy tego samego kalibru. Na ulicy Pułaskiego została zarządzona ewakuacja mieszkańców pobliskich bloków, bo tego wymagają obowiązujące w tym zakresie procedury. Taki niewypał może w każdej chwili (podczas transportu) eksplodować i w zasięgu tej eksplozji znalazły by się po części budynki mieszkaniowe. Jak w statystykach patrolu zapisało się w tym roku nasze miasto? Zdaniem chor. R. Turczyniaka patrol stosunkowo często pracuje w Gubinie. W tym roku miało miejsce 19 zgłoszeń o wykryciu niewybuchów i niewypałów. Były to: granaty ręczne – 2 szt., granaty moździerzowe kal. 81-120 mm – 13 szt., pociski artyleryjskie kal. 45-122 mm – 8 szt., amunicja strzelecka – 3708 szt.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry