Na sygnale

Przebywali na terytorium Polski nielegalnie

Kryminalni z Gubina zatrzymali na drodze krajowej kierującego fordem, który przewoził czterech nielegalnie przebywają na terytorium Polski obywateli Syrii.

Funkcjonariusze prowadząc działania ukierunkowane na zwalczanie procederu organizacji nielegalnej migracji cudzoziemców na teren Unii Europejskiej dotarli do informacji, z której wynikało iż w poniedziałek (1.08) drogą krajową numer 32 będzie przejeżdżał w kierunku przejścia granicznego Gubinek, samochód przewożący nielegalnych migrantów do Niemiec. – W trakcie patrolowania drogi, otrzymali do dyżurnego komisariatu komunikat o jadącym z dużą prędkością pojeździe marki Ford, którego kierowca stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci udali się w kierunku przejścia, zatrzymując auto do kontroli drogowej. W samochodzie znajdowało się pięciu cudzoziemców, przy czym tylko kierujący okazał się dokumentami świadczącymi, iż jest obywatelem Gruzji, pozostali podawali jedynie, iż pochodzą z Syrii – informuje podinsp. Marcin Maludy rzecznik prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Pasażerowie w wieku 16,17 i 48 -lat, przebywali na terytorium Polski nielegalnie. Z pomocą innych patroli przetransportowani zostali do Komisariatu Policji w Gubinie, gdzie zostali zaopatrzeni w wodę i jedzenie. Natomiast samochód został zabezpieczony na policyjnym parkingu. – 17-latkowie oraz 48-latek usłyszeli zarzut przekroczenia wbrew przepisom granicy państwa ze Słowacji do Polski oraz usiłowania przekroczenia granicy państwa z Polski do Niemiec, natomiast 16-latek został przesłuchany w charakterze świadka. Z kolei 25-letni obywatel Gruzji podczas przesłuchania usłyszał zarzut udzielenia pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy. Za ten czyn grozi im kara pozbawienia wolności do trzech lat 3. Obywatele Syrii zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej z wnioskami o wydanie decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu – dodaje M. Maludy.

Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim zdecydował o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec 24-latka tymczasowego aresztowania. Mężczyzna kolejne 3 miesiące spędzi w areszcie.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry