Historia

Przybliżą zwiedzającym bogatą różnorodność dolnołużyckiej historii

Poprzez organizację 5. już targów historycznych planuje się przybliżyć odwiedzającym z Polski i z Niemiec bogatą różnorodność dolnołużyckiej historii. W “Starej Farbiarni” (Guben, Gasstrasse 6) oraz na placu im. Friedricha Wilke zaprezentują się muzea, placówki turystyczne, historycy, artyści i wydawnictwa z obydwu krajów.

Będzie można porozmawiać z autorami, którzy opublikowali swoje prace naukowe bądź też opisali przeżyte wydarzenia historyczne. Będzie można lepiej poznać historię tego obszaru zapoznając się z przedmiotami historycznymi prezentowanymi przez wystawców z Polski i z Niemiec. Program zostanie wzbogacony występami artystów – amatorów oraz rzemieślników, prezentujących stare rzemiosło jak np. kaligrafia, wikliniarstwo, itp. Ponadto wydarzeniu przez cały dzień towarzyszył będzie “strażnik miasta” w historycznym stroju, który jako symboliczna postać Guben oraz lokalny historyk, będzie odpowiadał na pytania mieszkańców dotyczące historii Guben i Gubina. Będą także prelekcje na tematy historyczne, które przy pomocy tłumacza zostaną udostępnione dla wszystkich.

Sobota 4. lutego 2023 r. w „Starej Farbiarni“ w Guben (obok urzędu miejskiego) od godziny 10.00 do 17.00. Wykłady:

  • godz. 11:00 Diethelm Pagel ze stowarzyszenia „Gubeńskie Sukna i Włókna Sztuczne” wykład „Kto, jeśli nie my?“,
  • godz. 13:00 Dir Ruhbach, Cpt. Ralph Harker z Steampunku – wykład – Wprowadzenie do świata Steampunku,
  • godz. 14:00 Chan- Kloster Wassermond, Shifu Simplicity oraz Ayya Vimalanyani wykład „Buddyzm – odległa religia staje się uchwytna”,
  • godz. 15:00 Andreas Peter wykład – “Gubińscy honorowi obywatele przed 1945”.

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Przycisk powrotu do góry