Kultura

Raj dla koneserów!

W ciągu ostatniej dekady cykl koncertów „Przedsionek Raju” stanowił muzyczny wstęp dla innego – bardziej rozbudowanego cyklu muzyki dawnej – zwanym „Muzyką w Raju”. Jest to niezwykła trasa koncertowa – obejmująca wiele miejscowości (tych większych i mniejszych) na terenie województw Lubuskiego i Dolnośląskiego oraz Wielkopolski.

Wykonawcy gościli m.in. w Świebodzinie, Międzyrzeczu, Brodach, Przytoku, Sulechowie, Bieczu, Brzeźnicy. W ramach tego cyklu prezentowane są dzieje muzyki poważnej, dawnej tworzonej przez znamienite osobistości ze świata muzyki. W zeszłym roku, z powodów pandemicznych, cykl ten odbywał się jedynie w systemie on-line. W tym roku artyści wystąpili 17 września w kościele pw. Trójcy Św. w Gubinie, prezentując muzykę, której kompozytorami byli Georg Philipp Telemann, Antonio Vivaldi i Georg Friedrich Haendel.

W naszym mieście artyści występujący w ramach tego cyklu zagościli w murach świątyni po raz drugi – mówi pomysłodawca cykli koncertów i dyrektor artystyczny Festiwalu Cezary Zych: – Zaprezentował się zespół „Green Kore Orchestra” – składający się z muzyków młodej generacji, z kraju i zagranicy. Osobiście żałujemy, że do Gubina z naszym cyklem koncertowym zawitaliśmy dopiero po raz drugi. Tym bardziej, iż poprzedni koncert w 2019 roku był bardzo udany, ciesząc się uznaniem wśród słuchających. Jednak nasze możliwości są ograniczone. Chcę podkreślić, że staramy się być lojalni wobec naszych partnerów, z którymi współpracujemy od wielu lat. Co roku gościmy z cyklem koncertów w kilku miejscach, starając się w jego ramach dokładać do naszej listy kolejne miejscowości. Trochę żałujemy, że Gubin na naszej liście pojawił się tym samym stosunkowo późno, ale cieszymy się z udanej współpracy z dyrektorem Gubińskiego Domu Kultury Januszem Gajdą. Konsekwentnie staramy się  być w tych miejscowościach, w których na co dzień brak jest możliwości słuchania muzyki klasycznej.

Pomysłodawczynią Zespołu i założycielką jest dr Joanna Boślak – Górniok – wybitna polska klawesynistka, absolwentka  Uniwersytetów Muzycznych (Akademii Muzycznej) w Katowicach i Strassburgu; przez kilkanaście lat będącą etatowym członkiem znanej orkiestry ARTE dei SUONATORI. Partnerem „Przedsionku raju 2021” jest Gubiński Dom Kultury. Projekt jest dofinansowany z Funduszu Promocji Kultury, pochodzącego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W gubińskiej świątyni na koncercie uczestniczyło około 100 osób z Polski i Niemiec. Antoni Barabasz

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Przycisk powrotu do góry