Na sygnale

Seria zatrzymań cudzoziemców

W ostatnich dniach Straż Graniczna na terenie miasta i gminy Gubin zatrzymała do kontroli cudzoziemców.

Relacjonuje mjr SG Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej:

W sobotę (03.04) funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczania Działań wraz z funkcjonariuszami zielonogórskiej placówki wytypowali i zatrzymali w gminie Gubin do kontroli auto osobowe na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Kierowcą auta była 31-letnia Ukrainka, natomiast jej pasażerami było czterech obywateli Iraku. Irakijczycy w wieku od 22 do 33 lat, jak wykazała kontrola, przebywali w Polsce niezgodnie z przepisami i niezgodnie z prawem, usiłowali również wbrew obowiązującym przepisom i w porozumieniu z innymi osobami przekroczyć granicę państwową by dotrzeć do Niemiec. Obywatele Iraku oraz Ukrainka zostali zatrzymani. Kobieta podczas przesłuchania w charakterze podejrzanej usłyszała zarzuty organizowania innym osobom niezgodnego z prawem przekraczania granicy państwowej. Przyznała się do stawianych jej zarzutów, złożyła wyjaśnienia i dobrowolnie poddała się karze 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na okres 3 lat. Obywatele Iraku odpowiedzą za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom w porozumieniu z innymi osobami, otrzymają także decyzje, na podstawie których będą musieli wrócić do swojego kraju.

W poniedziałek (04.04) kilka minut po północy, funkcjonariusze SG z Zielonej Góry, również w okolicy Gubina zatrzymali do kontroli samochód osobowy na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Kierowcą auta był 25-letni obywatel Ukrainy. Podczas kontroli funkcjonariusze ujawnili, że wewnątrz auta przewoził pięciu mężczyzn. Kierowca oraz jego pasażerowie zostali zatrzymani. Funkcjonariusze ustalili, że 5 zatrzymanych mężczyzn to 22-letni Irakijczyk, 27-letni obywatel Syrii oraz trzech obywateli Egiptu w wieku 24, 40 i 42 lat. Wszyscy cudzoziemcy posiadali legalny pobyt na terytorium Rosji. W sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze, kierowca przesłuchany został w charakterze podejrzanego  i usłyszał zarzuty organizowania cudzoziemcom przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Cudzoziemcy bez prawa pobytu w Polsce, pociągnięci zostaną do odpowiedzialności karnej za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom w porozumieniu z innymi osobami. Otrzymają także decyzje, na podstawie których wrócą do swoich krajów pochodzenia.

Z kolei sobotę (03.04) w Gubinie funkcjonariusze SG wylegitymowali 18-letniego obywatela Syrii. Ustalono, że mężczyzna przekroczył granicę z Niemiec do Polski wbrew przepisom, nie posiadając dokumentu podróży uprawniającego do przekraczania granicy. Cudzoziemiec nie potrafił wytłumaczyć funkcjonariuszom w jakim celu udał się do Polski. Z uwagi na to, że posiadał przy sobie niemiecki dokument pobytowy został pouczony o obowiązku natychmiastowego powrotu do Niemiec.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry