Kultura

Śmiechu było co nie miara

Śmiechu było co nie miara. Ale co tu się dziwić. Jeżeli w jednym miejscu w tym samym czasie, zjawiło się dwudziestu artystów satyryków. Nie mogło być inaczej. Zaproszeni artyści nie byli przypadkowi.

Tomasz Wołoszyn – komisarz pleneru, zatroszczył się o to, aby kadra była doborowa. „W krzywym zwierciadle”, bo pod takim hasłem odbywał Międzynarodowy Plener Satyryczny, dobiegł końca. Zwieńczeniem tygodniowych zmagań artystycznych był wernisaż, który miał miejsce w galerii „Ratusz” GDK. Tygodniowe zmagania odbywały się po stronie polskiej i niemieckiej. Artyści w przestrzeni miejskiej rysowali karykatury mieszkańcom Euromiasta. Samo miejsce było ciekawym poligonem doświadczalnym dla satyryków szukających inspiracji. Polak i Niemiec. Co nas różni i co nas łączy? W katalogu z wystawy czytamy: Plener ma już swoją tradycje i historię, ma też swoich stałych, wiernych uczestników, którzy, pochodząc z różnych zakątków Polski i Niemiec, przyjechali, aby satyrycznym okiem spojrzeć na relacje między Polakami i Niemcami oraz realia życia na polsko-niemieckim pograniczu. Bezpośrednie rozmowy dawały impuls i inspirowały powstające w czasie pleneru rysunki satyryczne. Początki plenerowych spotkań polskich i niemieckich rysowników sięgają początków 21 wieku, kiedy to Tomasz Wołoszyn, gubiński twórca, zaprosił do Gubina grupę zaprzyjaźnionych rysowników, aby w atmosferze radosnej, prześmiewczej twórczości przyglądać się życiu na pograniczu polsko-niemieckim. Różne koleje losu spowodowały, że Plener Satyryczny na parę długich lat zniknął z kalendarza imprez organizowanych przez Gubiński Dom Kultury. Teraz powrócił. 20 artystów, ponownie zawitało do Gubina, spotkało się z mieszkańcami po polskiej i niemieckiej stronie i chwytając za ołówki rozpoczęło swoją kronikarską pracę. Tym samym powstała okazała galeria postaci i sytuacji, satyrycznych komentarzy do zastanej lokalnej rzeczywistości. Większość tych prac znalazła się na finałowej wystawie w Galerii Ratusz GDK. Nasza mentalność i zawiły splot historii opowiedziany w rysunkach satyrycznych na wystawie może zastanawiać. Trzeba przyjść i zobaczyć. Wystawa potrwa do 20 maja.

Organizatorem pleneru był Gubiński Dom Kultury. Projekt został sfinansowany ze środków Funduszu Małych Projektów (FMP) realizowanego przez Euroregion Sprewa – Nysa – Bóbr w ramach Programu współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014 – 2020 w ramach celu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. “Redukować bariery – wspólnie wykorzystywać silne strony”.

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Przycisk powrotu do góry