Społeczeństwo

Stała kontrola jest bardzo ważna

W poniedziałek (10.10) na Placu im. Św. Jana Pawła II (koło Fary) przeprowadzane będą bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat.

Dotyczy to Pań, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanych tego typu badań. – Bardzo zależy nam na tym, aby szczególnie dotrzeć do mieszkanek urodzonych w latach 1969-1972. Mogą one już wykonać badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – podkreśla Kamila Niewiadomska, z Niepublicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej “Diagnostyk”.

Zapisy na badania prowadzone są pod numerem telefonu: 68 41 41 411 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00) – Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu. Tak, aby łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund – dodaje nasza rozmówczyni.

Pamiętajmy, że mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 – 8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry