Kultura

Ten wernisaż będzie dużym wydarzeniem

Galeria “Ratusz” GDK zaprasza w piątek (13.01) na wernisaż Zdzisława Franciszka Bazylewicza. Jest Absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Studiował w pracowni malarstwa profesorów: Andrzeja Kowalskiego, Macieja Bieniasza oraz w pracowni druku płaskiego – litografii prof. Stanisława Gawrona, w pracowni druku wklęsłego prof. Romana Osadczego oraz pracowni druku wypukłego prof. Wojciecha Krzywobłockiego. Osiągnął specjalizację w zakresie projektowania graficznego w pracowni prof. Stanisława Kluski. Dyplom uzyskał w 1979 roku.

Po studiach, związany z Sandomierzem, pełnił funkcję wiceprezesa sandomierskiej Delegatury ZPAP w Kielcach. Od 1984 roku mieszka w Zielonej Górze, gdzie pracuje twórczo. W Zielonogórskim Okręgu ZPAP pełnił funkcję wiceprezesa przez dwie kadencje, poczynając od 1986 roku.

W 1980 roku współpracował przy tworzeniu scenografii do filmu Grzeszny żywot Franciszka Buły w reżyserii Janusza Kidawy. Autor monumentu umiejscowionego po obydwu stronach mostu granicznego w Gubinku. Autor, przy współudziale artystki Grażyny Michalak-Bazylewicz, płaskorzeźby poświęconej patronowi Szkoły Podstawowej nr 21 w Zielonej Górze, Karolowi Wojtyle. Autor opracowania graficznego herbu województwa lubuskiego. Twórca płaskorzeźbionej tablicy Im Memoriam, poświęconej pamięci alpinistów: Jerzego Kukuczki, Rafała Chołdy i Czesława Jakiela, umieszczonej w Himalajach, nieopodal południowej ściany Lhotse. Wykonawca (wraz z artystą plastykiem Czesławem Fojcikiem) malarstwa architektonicznego w Monachium, Essen i Frankfurcie nad Menem wg projektów artystki Ewy Kwaśniewskiej. Autor malarstwa ściennego dla Browaru w Świebodzinie i Zielonej Górze, a także autor opracowań kolorystycznych elewacji wielu zielonogórskich kamienic.

Nagrodzony Medalem za Wybitne Dzieło Plastyczne w 1982 roku, podczas VII edycji konkursowej wystawy Przedwiośnie w BWA w Kielcach, za rysunkowy dyptyk pt. Przemijanie oraz Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego w 2019 roku.

Uczestnik i organizator plenerów malarskich, autor wielu wystaw indywidualnych. Brał udział w wystawach w kraju i za granicą m.in. w Braunschweigu (Niemcy), w Saverne (Francja), w Kijowie i w Sumach (Ukraina), w Polsce – m.in. w Sandomierzu, Kielcach, Stalowej Woli, Staszowie, Katowicach, Zielonej Górze, Tarnobrzegu, Gorzowie Wielkopolskim, Bolestraszycach, Poznaniu, Bieżuniu.

Prace jego autorstwa znajdują się w zbiorach: BWA w Sandomierzu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum w Stalowej Woli, Tarnobrzeskiego Domu Kultury, Galerii Sztuki w Baranowie, Galerii Sztuki Ratusz w Gubinie oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, we Włoszech, Niemczech, Kanadzie, Francji.

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Przycisk powrotu do góry