Trudny czas dla bezdomnych
Policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bez dachu nad głową, a także pomagają potrzebującym przetrwać ten trudny czas. Pamiętajmy, że ofiarami wychłodzenia mogą być nie tylko osoby bez własnego dachu nad głową, ale i chore, czy też nietrzeźwe, które nie są w stanie same dotrzeć do miejsca zamieszkania.
Trwa akcja „Zima” w ramach której policjanci powiatu krośnieńskiego podejmują w wielokierunkowe działania aby uchronić osoby przez zamarznięciem. W tym celu poza prowadzeniem kontroli miejsc w których przebywają osoby bezdomne, czy też nadużywające alkoholu policjanci spotykają się z pracownikami ośrodków pomocy społecznej, a także z osobami odpowiedzialnymi za prowadzenie noclegowni i jadłodajni. – Celem spotkań jest przede wszystkim wymiana informacji na temat osób, które wymagają pomocy oraz nowo powstałych miejsc, które należałoby objąć nadzorem. Mundurowi odwiedzając każdego dnia noclegownie sprawdzają także czy wszyscy dotarli na noc do punktu pomocy. Gdy jakieś osoby, która jest stałym bywalcem brakuje, wówczas jest to dla nich znak do ponownego odwiedzenia miejsc w których może przebywać. Policjanci podczas służby sprawdzają między innymi piwnice, parki, pustostany, ogródki działkowe, altanki oraz wszystkie inne miejsca wskazane przez mieszkańców. Funkcjonariusze odnajdując takie osoby, pomagają im, a także proponują przejście do noclegowni i wskazują miejsce gdzie mogą otrzymać bezpłatnie żywność – mówi komisarz Justyna Kulka z Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim.
Na terenie Gubina funkcjonuje:
• noclegownia dla Osób Bezdomnych prowadzona przez Żarską Spółdzielnię Socjalną, która mieści się przy ulicy Gdańskiej 17 i czynna jest w godzinach 18:00 – 8:00, a w weekendy i święta całodobowo, można tam także otrzymać suchy prowiant, gorącą herbatę odzież, środki czystości i higieniczne;
- jadłodajnia ulica Królewska 1, telefon 68 359 44 01, w której w godzinach 10.30 – 12.30 otrzymamy ciepły posiłek;
- punkt wydawania odzieży i żywności przy ulicy Wyspiańskiego 25 zorganizowany przez Polski Komitet Pomocy Społecznej czynny poniedziałek, wtorek, czwartek w godzinach 8.00-14.00, w środę 9.00-17.00
Przypominamy, iż 1 listopada 2023 r. została uruchomiona bezpłatna Infolinia – 800 109 160 – całodobowy kontakt do WCZK Dyżurnej Służby Operacyjnej Wojewody Lubuskiego. Pod powyższym numerem można powiadomić o miejscu przebywania osób bezdomnych lub zagrożonych wychłodzeniem i uzyskać informację o wolnych miejscach noclegowych, czy ciepłym posiłku. Infolinia będzie działać do końca marca 2024 r.