Społeczeństwo

Twórcze korzystanie z technologii

W dniach 20-21 listopada w Gdańsku odbyło się szkolenie FabLab. Wzięli w nim udział przedstawiciele Makerspace Gubin: Aleksandra Rodak, Zuzanna Czerniawska oraz Marcin Gwizdalski. 

FabLab (ang. fabrication laboratory) to pracownia stworzona w Gdańsku przez Stowarzyszenie Fablab Gdańsk i Fundację Orange, wyposażona w zaawansowane technologie takie jak drukarki 3d, plotery laserowe, frezarki CNC, elektronikę. Dzięki wsparciu trenerów można się w niej nauczyć jak twórczo z tych technologii korzystać, aby stworzyć rozmaite przedmioty. – Naszym głównym zadaniem na szkoleniu było pogłębienie wiedzy na temat elektroniki programowania robotyki. Zajmowaliśmy się między innymi układami scalonymi, czyli lutowaniem. Podczas ciekawych zajęć sami stworzyliśmy na przykład termometr, elektroniczną kostkę do gry, czy też instrument muzyczny. Wzięliśmy także udział w tzw. walce robotów, mając przy tym sporo radości. Zbudowaliśmy również własnoręcznie elektroniczne pojazdy o nazwie Borsuki. Są one już dostępne w naszej pracowni, dzięki czemu Makerspace poszerzył swoją ofertę. Będzie można tymi pojazdami zarządzać oraz wydawać im polecenia. Mówiąc wprost – mieszkańcy Gubina i okolic mają teraz możliwość doświadczyć robotyki na wysokim poziomie technicznym. Szkolenie w Gdańsku było dla nas wszystkich ciekawym wydarzeniem. Wymiana doświadczeń jest w tym przypadku bezcenna – mówi M. Gwizdalski.

Przypomnijmy, że Makerspace to otwarte warsztaty nowoczesnych technologii. Niezależnie od wieku, można na nich realizować swoje pomysły począwszy od fazy fazę planowania, poprzez realizację i wdrożenie. Pracownia mieści się w Gubińskim Domu Kultury. 

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry