Historia

Ukazał się nowy numer biuletynu „Gubin i Okolice”

Pomimo wielu trudności – w dzisiejszych czasach najczęściej spotykanych – finansowych, ukazał się kolejny numer biuletynu „Gubin i Okolice”. Wszystko dzięki ofiarnemu zaangażowaniu niewielkiej grupy członków i sympatyków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej.

Najnowszy numer otwiera artykuł poświęcony opisuje przebieg uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej dr. Tadeuszowi Kunickiemu. Uroczystość odbyła się na gubińskim Cmentarzu Komunalnym 1 czerwca w 65-tą rocznicę śmierci gubińskiego doktora. Co na kolejnych stronach?

Serbołużyczanka Justyna Michniuk pisze ciekawie o nieznany słowiańskim sąsiedzie w Niemczech, innymi słowy o Serbołużyczanach. Skoro sąsiedzi – trzeba o sąsiadach coś wiedzieć. Urszula Kondracik rozpoczęła cykl artykułów „dziewięćdziesiąt plus” o gubinianach w sędziwym wieku. Na „pierwszy ogień” poszła Janina Wodecka-Kaczyńska. „Spotkajmy się w Łużyczance” tekst wspomnieniowy gubińskiej pisarki Hanny Bilińskiej-Stecyszyn wspomina znaną wielu pokoleniom kawiarnię. Danuta Kaczmarek postanowiła w kolejnych numerach opisywać „Kobiety z pasją”. Pierwszy jej tekst opowiada o nieżyjącej już Krystynie Pracz. Piszący od paru lat w biuletynie Edmund Rodziewicz tradycyjnie wspomnieniowo wraca do znanej wszystkim postaci dyrektora gubińskiej szkoły muzycznej. A wszystko po to, by nie zapominać Leonarda Kuryłowicza, od śmierci którego minęło 45 lat. Kazimiera Kędzierska przybliża Czytelnikom historię powstania i dzień dzisiejszy Transgranicznego Stowarzyszenia Kobiet Gubin/Guben “Nysa”, a Julian Lewandowski opowiada jak to pojawiają się „Sowy w przesądach i wierzeniach. Zenon Pilarczyk odwiedził Lubuskim Muzeum Browarnictwa w Witnicy, spotkał tam eksponaty z Gubina i dzieli się tymi informacjami. Andrzej Nowacki – leśnik z pasją pisze o tzw. „oczywistej oczywistości” czyli o Sośnie Gubińskiej wybitnie gubińskiej. Wytrawne oko Adama Ledy dzieli się uwagami w liście w do redakcji i odpowiada na apel redaktorki Kondracik, a Włodzimierz Rogowski wspomina postać byłego Naczelnika Miasta Stefana Ciszka. No i na zakończenie informacja o Gubinianach którzy odeszli do wieczności w ostatnim kwartale.

Biuletyn tradycyjnie w biurze SPZG ul. 3 Maja 2 tel. 68 455 81 62, Miejskiej Bibliotece Publicznej i … zmiana: zamiast na parterze w sklepie niestety zlikwidowanym SEBA, u Pana Eugeniusza obok w sklepie BEMIX (niedawno były tam wózki dla dzieci).

Zapraszamy do lektury. (sp)

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Przycisk powrotu do góry