Historia

Uporządkowanie tablic

Pomimo upływu stosunkowo długiego czas od zakończenia działań wojennych w 1945 roku, w naszym mieście, temat uporządkowania nekropolii przedwojennego Gubina nie został rozwiązany ostatecznie.

Stary Cmentarz przy ul. Królewskiej jest dobitnym tego przykładem. Cmentarz Północny i jego pozostałości (rejon koszar „pod stacją”) w zasadzie rozwiązał się sam z dużym udziałem wojska. Tu i ówdzie pojawiają się „niczyje” płyty nagrobne. Piszącemu przed laty udało się – przy akceptacji burmistrza Bartłomieja Bartczaka i pomocy Alicji Ratowicz – znaleźć miejsce lokowania odnalezionych przedwojennych płyt pomnikowych. Dziś stoją oparte o cmentarne ogrodzenie Cmentarza Komunalnego (w pobliżu kaplicy). Był to wówczas mały krok do przodu. Ale ostateczne rozwiązanie problemu niestety wówczas utknęło.

Powodem kontynuacji stały się wpisy na facebookowym koncie krytykujące bezładny zbiór opartych o mur tablic. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej zajęło się tematem. Antoni Sokołowski dokonał pomiaru tablic by móc skonstruować metalowe statywy do ich składowania w ładzie i porządku. Pomoc zadeklarowała radna Danuta Grygorowicz. Po kilku miesiącach udało się znaleźć przychylną sprawie gubińską firmę, która zobowiązała się na bezpłatne wykonanie stelaży dla tablic. Panowie poprosili tylko o pieniądze pokrywające koszty zużytego materiału. Robota gratis.

Od dyskusji w powyższej sprawie (wrzesień 2022) minęło sporo czasu i nie udało się wykonać kroku do przodu. Trwają teraz poszukiwania źródła sfinansowania przedsięwzięcia. Kwota zebrana podczas cmentarnej kwesty w listopadzie 2022 roku nie załatwia sprawy, zarządca cmentarza pieniędzy na ten cel nie ma. Płyty stoją oparte o mur. Na szczęście nie rdzewieję i nie niszczeją – materiał nie pozwala na to. Co dalej? Będziemy czekali na kolejny listopad i być może druga kwesta pozwoli na rozwiązanie problemu? Może. A na początku wydawało się, że to taka prosta sprawa. (sp)

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Przycisk powrotu do góry