Na sygnale

W minionym roku zatrzymali ponad 3 tysiące osób

W minionym roku Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali ponad 3 tysiące osób. Przeważali obywatele Gruzji, Syrii, Iraku, Białorusi, Egiptu.

2022 był rokiem intensywnych kontroli mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji szczególnie cudzoziemców dostających się nielegalnie z Białorusi oraz tych z tzw. Szlaku Bałkańskiego. Duży wpływ na realizację zadań miały nałożone na oddział dodatkowe obowiązki, związane przede wszystkim z funkcjonującymi od poprzedniego roku dodatkowymi pomieszczeniami Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Wędrzynie, a także oddelegowania funkcjonariuszy naszego Oddziału do działań realizowanych na wschodzie kraju – zaznacza mjr SG Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. W 2022 roku funkcjonariusze NoOSG zabezpieczyli nielegalny towar na kwotę blisko 40,5 miliona złotych. Były to między innymi narkotyki o wartości ponad 2,2 miliona złotych, wyroby tytoniowe warte blisko 33 miliony złotych, alkohol o wartości przeszło 330 tysięcy złotych, a także inne towary o wartości blisko 2,3 miliona złotych. Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali w ubiegłym roku także skradzione w krajach europejskich pojazdy. Ich łączna wartość to blisko 3 miliony złotych. Wśród odzyskanych samochodów uwagę zwróciły kampery o znacznej wartości. Najdroższym z ujawnionych aut okazał się kamper marki mercedes, który skradziony został na terenie Niemiec, a jego wartość oszacowano na 500 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymywali w ubiegłym roku także członków zorganizowanych grup przestępczych, którzy zajmowali się organizowaniem przekroczenia granicy cudzoziemcom wbrew przepisom, a także członkom grup zajmujących się wytwarzaniem nielegalnych wyrobów tytoniowych oraz rozprowadzającym narkotyki. Przez cały ubiegły rok prowadzony był nabór do służby. 71 osób zostało przyjętych do służby w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej. (red)

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry