Historia

Ważne wizyty w Gubinie (cz. 2)

Kontynuując temat dotyczący wizyt ważnych w Polsce polityków poniżej wspomnę o kilku wizytach, jakie miały miejsce w naszym mieście po transformacji ustrojowej. Tekst powstał w oparciu o notatki, fotografię i – póki co – niezawodną pamięć.

Ze skromnego zapisu wynika, że 17 września 1985 w Gubinie z wizytą bawił wicepremier Roman Malinowski (ZSL). Po co przyjechał, z kim spotkał się – trudno po latach ustalić. Wspomnijmy, że wówczas naczelnikiem miasta był Kazimierz Dębicki. Na zaproszenie członków gubińskiej socjaldemokracji (SdRP – Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej) 23 maja 1998 do Gubina przybył były premier Józef Oleksy, który od marca 1995 do lutego 1996 zajmował stanowisko Prezesa Rady Minstrów.

1 września 1999, w 60-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, pod gubińską farą wieńce złożyło 35 delegacji, m.in. premier Brandenburgii Manfred Stolpe, marszałek sejmiku lubuskiego Andrzej Bocheński, poseł i przewodniczący Konwentu Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” Czesław Fiedorowicz, przewodniczący rady miejskiej Herbert Gehmert i burmistrz Gottfried Hain (z Guben), burmistrz Włodzimierz Rogowski, przewodniczący Rady Miejskiej Zygfryd Gwizdalski, dowódca garnizonu ppłk Zbigniew Smok.

Przewodniczący Samoobrony – Andrzej Lepper – odwiedził Gubin podczas obchodów święta „Wiosny nad Nysą” w maju 2001 roku. Kandydował wówczas do sejmu RP. Chciał spotkać się z mieszkańcami, ale trudno było znaleźć decydenta, który by zebrał w miarę liczne grono słuchaczy. Pośpiesznie ustalono, że może spotkać się w okolicy sceny którą podczas święta zlokalizowanej na placu im. B. Chrobrego. Kłopotem był fakt, że na scenie koncertował jakiś zespół skutecznie zagłuszając teksty A. Leppera. Grono do którego przemawiała przewodniczący rolniczej Samoobrony było tak skromne, że niemal niezauważalne.

Wizytę w Gubinie złożył 17 maja 2004 minister rolnictwa i rozwoju wsi Wojciech Olejniczak. Mając niespełna 30 lat został ministrem, uważany był za najmłodszego polskiego ministra. Jak to z ministrami najczęściej bywa miał niewiele czasu – spotkał się z młodzieżą Zespołu Szkół Rolniczych.

Premier Leszek Miller złożył w naszym mieście wizytę dwukrotnie: 29 maja 2002 – pamiętam: autobus zatrzymał się na dzisiejszym placu św. J. Pawła II, premier pomaszerował w kierunku mostu granicznego gdzie otrzymał od burmistrza Lecha Kiertyczaka Złotą Odznakę – symbol Euromiasta Gubin-Guben, potem wykonano zdjęcie z grupką mieszkańców. L. Miler pomachał i odjechał. Drugi raz odwiedził Gubin 28 maja 2003. Witał go burmistrz Lech Kiertyczak. Odwiedził oczyszczalnię ścieków, gdzie prezes Janina Pawlik zapoznała gościa z ideą i zasadami funkcjonowania oczyszczalni ścieków. Potem pamiątkowe zdjęcie z załogą oczyszczalni. Przy wejściu na teren zakładu zebrała się spora grupka mieszkańców miasta, z którą premier nie omieszkał zamienić kilku słów, głównie o problemach dnia codziennego. Potem Wyspa Teatralna gdzie oczekiwały go tłumy gubinian. Po wysłuchaniu Hymnu Europejskiego w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej, premier zabrał głos. Mówił o korzyściach płynących z przynależności do Unii Europejskiej. Namawiał gubinian do udziału w referendum.

Wicepremier Jarosław Gowin odwiedził Gubin 18 kwietnia 2017. Oprócz delegacji rządowej ministrowi towarzyszyli Poseł na Sejm RP Artur Zasada oraz były senator, obecnie wiceprezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Stanisław Iwan. Odwiedzili zakład produkcyjny A. Z. Iwaniccy. Mimo krótkiego pobytu wicepremiera udało się poruszyć kilka spraw dotyczących naszego miasta i jego mieszkańców, to jest szpitala, kształcenia lekarzy, dofinansowania inwestycji miejskich np. budowy nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej oraz kwestia zmiany nazwy powiatu.

8 lipca 2020 Szymon Hołownia pojawił się na Wyspie Teatralnej. Spotkał się ze swoimi sympatykami i podziękował za wsparcie w pierwszej turze wyborów prezydenckich (zajął trzecie miejsce). Z mieszkańcami rozmawiał przez ponad godzinę. Poinformował m.in. o otwarciu swojego biura właśnie w Gubinie i zachęcał mieszkańców do czynnego udziału w przedsięwzięciach, które będą organizowane przez stowarzyszenie Polska 2050. Zgodnie z niepisaną tradycją, jako gość Wyspy Teatralnej, zasadził drzewo (drzewa Hołowni na wyspie nie szukajcie, podzieliło los pozostałych, posadzonych przez ludzi ważnych). Podobno w 1993 roku miasto odwiedziła była premier Hanna Suchocka. Nie potwierdzam, ale i nie zaprzeczam.

Czy powyższy zapis jest kompletny? Zapewne nie. Interpretacja ważnej osoby jest obszerna. Jeżeli pominąłem którąś z ważnych wizyt – proszę uzupełnijcie pisząc do redakcji. Chętnie przypomnimy. (sp)

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Przycisk powrotu do góry