Kultura

Wchodzenie w dorosłe życie…

W Gubińskim Domu Kultury odbyła się premiera offowego filmu „Karotka”. Powstał on w kooperacji Gubińskiego Domu Kultury, Filmopol oraz uczestników projektu „Młodzież Movie”, prowadzonego w ramach programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

Trzydziestominutowy film opowiada o młodej dziewczynie wchodzącej w dorosłe życie. Główną bohaterką jest nastolatka o ksywce “Marchewka” (w jej rolę wcieliła się Wiktoria Żurko). Wkracza ona w dorosłe życie, które – jak się okazuje – wcale nie jest takie proste. Trzeba znaleźć swoje “cztery kąty”, pracę, czas na codzienne obowiązki… Dziewczyna szybko przekonuje się, że dorosłość oznacza często pasmo mniejszych lub większych porażek, z którymi trzeba się mierzyć każdego dnia. – Film miał powstać znacznie wcześniej, ale pandemiczne obostrzenia spowodowały przesunięcia w czasie i obraz został nakręcony dopiero w okresie wakacji. A we wrześniu przystąpiono do montażu. “Karotka” jest bardzo ciekawym głosem gubińskiej młodzieży. To w pełni ich dzieło, które powstało w oparciu o działania i zaangażowanie 4 grup. Pierwsza zajmowała się scenariuszem, druga grupa to aktorzy, gdzie koordynatorem prac była Julia Wawrzyszczuk. Kolejną grupę stanowiły osoby odpowiedzialne za plan filmowy. Tu prym wiodła Zuzanna Czerniawska. I w końcu ekipa filmowo-montażowa pod “dowództwem” Jakuba Brzezińskiego. W filmie wzięli udział aktorzy biorący udział w projekcie jak i osoby spoza. Na przykład rolę rodziców “Marchewki” zagrali Ewa i Paweł Kubiak, a właścicielkę wynajmowanego przez nią mieszkania Zdzisława Żurko. Łącznie na planie wystąpiło około 40 osób! Warto wspomnieć, że w filmie wystąpiła Krystyna Bednarek z warszawskiej szkoły aktorskiej. Wracając do samego filmu – myślę, że każdy odnajdzie w nim cząstkę samego siebie. Jego przekaz jest uniwersalny. Pokazuje konflikt międzypokoleniowy, gdzie każda ze stron popełnia błędy. Jesteśmy ciekawi opinii widzów i ich reakcji. Trzeba pamiętać, że to dzieło w pełni amatorskie i praktycznie bez budżetowe. Ale efekt końcowy jest naprawdę ciekawy – mówi Marcin Gwizdalski z GDK.

Na premierowej gali (16.10) rozdano filmowe statuetki dla osób najbardziej zaangażowanych w realizację tego filmu młodych ludzi. Na tzw. ściance stanęły również wszystkie osoby biorące udział w planie filmowym, które pojawiły się na premierze. Wszystko odbyło się w konwencji oskarowej. Film „Karotka” już niebawem będzie można obejrzeć w Internecie.

Tymczasem w sieci jest już dostępny trailer:

(am)

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Przycisk powrotu do góry